Jednou z nejčastějších záhad je poklad, nebo lépe řečeno nakradený majetek, který měli nacisté po skončení války schovat v lese kolem Štěchovic. Tento poklad by měl obsahovat nejen zlato, ale i tajné spisy. Hledá ho několik lovců pokladů, dobrodruhů i policie. Někteří z nich znají každý metr čtvereční tamních lesů a pár se jich dokonce do Štěchovic přestěhovalo. Úspěch to ale zatím nikomu nepřineslo.
Další poklad by měl být údajně někde u zříceniny hradu Hus na Prachaticku. Legenda o něm mluví jako o zapomenutém lupu místní loupežnické party. Z hradu toho po roce 1410, po dobytí a vypálení, moc nezbylo. Ani zde se zlato dosud nenašlo.
Podobně je tomu i pár kilometrů od Jičína na kopci Brada, kde kdysi stával starý gotický hrad. Podle pověsti ho lidé rozebrali, když ztratil majitele. Pověra říká, že to udělali právě proto, že se pod ním mělo ukrývat poklad, který obsahoval, a teď pozor, několik sudů s vínem.
Dále se vydáme na řeku Sázavu, přesněji řečeno na Český Šternberk, kde má pověst reálný základ v podobě Šternberského pokladu, který najdete v expozici. Prý tam toho dost ještě zbylo, a údajně je nejlepší jít tam na Velký pátek. To jen takový tip na výlet.
Závěrem se podíváme ještě na Moravu, konkrétně do Slavkova. Den před bitvou tří císařů se podle legendy schovalo, asi dva kilometry pod zem, 12 sudů se zlatými a stříbrnými mincemi. I toto místo přivolalo nejednoho hledače, ale zatím marně.
Svět podle Samiry si můžete zpětně kdykoliv poslechnout v podcastech Rádia BLANÍK