Svatá Ludmila
Jeden z nejznámějších případů vražd v naší historii se týká babičky svatého Václava, tehdy asi šedesátileté kněžny Ludmily, která stála na samotném počátku křesťanství v Čechách.
Měla dva syny. Jeden z nich zemřel a Ludmila se tak ujala výchovy jeho dětí a tím pádem i vlády nad celou zemí. Ne jeho manželka, Drahomíra. A když říkám spor snacha – tchýně, je asi každému jasné, že tohle nemohlo dopadnout dobře. Rozdílné názory na výchovu, rozdílné názory na budoucnost země byly denním chlebem.
A co se stane ve chvíli, kdy má snacha ještě ke všemu armádu na své straně? No, úplně nevíme, jak to tehdy bylo, ale Ludmila nakonec oba syny odevzdala matce a odstěhovala se na Tetín. Drahomíře to ale nestačilo.
A tak na hrad poslala menší skupinku bojovníků, kteří se pod záminkou běžné záležitosti dostali na hrad. Jak to dopadlo? Už je asi jasné. To ale není všechno.
Snacha Drahomíra nechala na místě vraždy postavit kostel svatého Michala, aby v případě nějakého zázraku to nepřipisovali mrtvé Ludmile. Když se ale vlády ujal Václav, její vnuk a Drahomíry syn, nechal její ostatky vykopat a se všemi poctami převést na Pražský hrad a matku Drahomíru vyhodil.
Ludmila se později stala první českou svatou. Václav byl později zavražděn také, ovšem tentokrát v tom jeho matka prsty neměla, ale o tom někdy příště.
Svět podle Samiry si můžete zpětně kdykoliv poslechnout v podcastech Rádia BLANÍK