MENU

Táborové písně

Svět podle Samiry
Táborové písně

Jen si to představte. Je večer, oheň plápolá, opékáte špekáček a najednou někdo prohlásí, že sebou vzal kytaru. „Ježišmarja, jak já bych jela k táboráku, “ říkáte si, „kor když víkend je zatím v nedohlednu.“

U stánků na levnou krásu, postávaj a smějou se času, s cigaretou a s holkou, co nemá kam jít.

Ať si říká, kdo chce, co chce, zazpívat si "Stánky" k tomu prostě patří. I když u této písničky to zrovna není ten případ, většina z nich tak zlidověla, že si sice pamatujeme text, ale už nevíme, od koho jsou.

Málokdo by řekl, že zrovna tato píseň byla dokonce součástí operety "Trampské milování" a uznávaný český skladatel Eduard Ingriš ji napsal na své chatě ve Svatojánských proudech. Roku 1944 byl ale zatčen gestapem a hned po válce emigroval. Jeho hudba byla dokonce nominována na Oscara, spolupracoval s Hemingwayem a plavil se po oceánech. Domů se už ale vrátit nestihl. Pohřben je ovšem v rodných Zlonicích na Kladensku.

Pod tou skálou, kde proud řeky syčíA kde ční červený kameníŽije ten, co mi jen srdce ničíKoho já ráda mám k zbláznění

Tuhle určitě taky znáte, "Červená řeka." Původně americká lidová píseň, která dobyla naše hitparády před více než 50 lety. O původu této písně se toho moc neví, hlásí se k němu Texas i Kanada. Ovšem celosvětový hit se z ní stal až v roce 1929, kdy se objevila na filmovém plátně. Zároveň se o ní také mluví jako o písni, která Helenu Vondráčkovou proslavila.

A na další táborové písně se podíváme zase příště.

Svět podle Samiry si můžete zpětně kdykoliv poslechnout v podcastech Rádia BLANÍK

Naše další stanice Rádia Blaník

LIVE
Rádio BLANÍK - Morava a Slezsko
Pohodové české rádio
Svařák
HARLEJ
Svařák - HARLEJ
LIVE
BLANÍK CZ
Hezky česky celý den
Právě teď
JANEK LEDECKÝ
Právě teď - JANEK LEDECKÝ
LIVE
BLANÍK Oldies
Nejlepší hudba 60., 70. a 80. let
Sandy
JOHN TRAVOLTA
Sandy - JOHN TRAVOLTA
Copyright © 2023 MEDIA MARKETING SERVICES a.s., All Rights Reserved.