Václav Havel
Václav Havel je jméno, které zná každý nejen u nás, ale znají ho i daleko za hranicemi. První český prezident se narodil do známé podnikatelské rodiny. Jeho dědeček založil kino Lucerna, strýc zase filmové studio. Sám Václav Havel se proslavil jako dramatik a od 60. let patřil k výrazným postavám české kultury.
Komunistům se jej potlačit nepodařilo – nenáviděli ho, a on zase je. Úspěch měl i navzdory zákazům. V roce 1968 se přidal k angažovaným nestraníkům, podílel se na protikorupčním vysílání a stál u vzniku Charty 77 a to všechno mělo za následek několik pobytů ve vazbě, sledování i vězení.
Mimochodem, za svůj život pracoval i jako kulisák nebo dělník v pivovaru, kde vznikla hra Audience.
Dva dny po sametové revoluci vzniklo Občanské fórum, a on byl v jeho čele, navíc s heslem „Havel na Hrad“. Dne 29. prosince roku 1989 se tam opravdu dostal a totalitní režim definitivně padl. Zmínit bychom měli určitě i jeho návštěvu Spojených států, která se zapsala do historie a kde možná působil jako zjevení, ale s obrovskou lidskostí a bezprostředností. Během projevu vysloužil třiadvacetkrát potlesk ve stoje.
Přestože byl v zahraničí fenomén, tady to od roku 1992 začalo skřípat a vedlo to až k rozdělení Československa. Prezidentem byl až do roku 2003. I po odchodu z Pražského hradu zůstal výraznou osobností. Zemřel ve svých pětasedmdesáti letech a na jeho pohřeb dorazili i manželé Clintonovi nebo Nicolas Sarkozy a samozřejmě desetitisíce Čechů.
Svět podle Samiry si můžete zpětně kdykoliv poslechnout v podcastech Rádia BLANÍK