ŽRALOCI
Z podmořských záběrů, kde plave žralok, který může být velký jako panelák o pěti patrech, s kamenným výrazem a obřími zuby, zkrátka mrazí. Na takové zvíře byste na dovolené určitě narazit nechtěli.
Žraloci totiž mají silně vyvinutý čich a kapku krve dokážou vycítit míle daleko, mohou se dožít až 100 let a třeba žralok mako umí plavat rychlostí až 100 km/h.
Často také můžete narazit na nejrůznější články o tom, jak žralok zaútočil na člověka. Průměrně zabijí žraloci 12 lidí ročně, zatímco my jich zabijeme téměř 11 500 za hodinu. V této souvislosti se často mluví o žralocích obrovských, kteří ale pro člověka nebezpeční nejsou, nebo o žralocích bílých, které znáte z filmu Čelisti.
Tento druh mimochodem umí přežít až měsíc bez jídla. Ublížit člověku ale není jeho záměrem. Experti dokonce tvrdí, že jim lidské maso ani nechutná a většina případů končí pokousáním, které ale pro člověka končí fatálně.
Předejít útokům se dá i tím, že se nebudete koupat v kalné vodě, daleko od břehu, v noci a v barevných plavkách. Je to jako, když jdete na ryby. Žralok totiž umí rozeznat žlutou, oranžovou a červenou barvu.
Celkově patří k inteligentním zvířatům a dokonce vykazují i sociální chování. Mají nekonečný počet zubů, které mohou dorůst klidně do 8 dnů. Navíc jsou tvořené fluoridem, který obsahuje většina zubních past, tím pádem žralok nikdy nemůže mít kaz. Takže když uvidíte někoho, kdo má hezké zuby, můžete mu vlastně říct, že má krásné zuby jako žralok. Určitě ho to potěší.
Svět podle Samiry si můžete zpětně kdykoliv poslechnout v podcastech Rádia BLANÍK