Blaník naladíte na celém světě!
.webp?ts=)
Zvuk vysílaný pomocí rádiových vln už nám slouží a baví nás celých 130 let - v roce 1895 uskutečnil první úspěšné dálkové vysílání a příjem rádiových vln italský fyzik a vynálezce Guglielmo Marconi. Při prvních pokusech vysílal a přijímal na vzdálenost pouhých tří kilometrů, ale položil základy k revoluci. Už o 25 let později ovládly rozhlasové vlny svět.
No a dneska? Přestože už máme digitální vysílání, přenos zvuku i obrazu přes internet a spoustu dalších moderních způsobů šíření zábavy, klasické analogové radiovysílání se pořád ještě drží - a nejčastěji na frekvencích pásma FM, tedy postaru "VKV - Velmi Krátké Vlny". Vyznačují se kvalitním přenosem zvuku, ale spíš na kratší vzdálenosti, takže je potřeba mít větší počet vysílačů.
V příznivých povětrnostních podmínkám a s dobrou anténou lze ale někdy zachytit vysílání i z velmi vzdáleného vysílače - rádiové vlny se totiž mohou občas odážet od atmosféry, vodních ploch a podobně. A přesně takové neobvykle příznivé podmínky zřejmě nastaly loni v létě, protože se nám nedávno ozval náhodný posluchač Kari Virtanen, který naladil frekvenci 92,5 MHz našeho mariánskolázeňského vysílače více než 1400 km daleko - ve finském městečku Porvoo nedaleko Helsinek. Jako důkaz přiložil krátkou nahrávku a zajímalo ho, jestli je to opravdu naše rádio - a jak jistě poznáte, nespletl se!
Na takhle výjimečně příznivé podmínky se ale samozřejmě nedá spoléhat. Přesto si ale rádio Blaník můžete naladit kdekoliv na světě - stačí mít přístup k datovému přenosu, resp. internetu. Potom stačí váš mobilní telefon propojit třeba se zábavním systémem v autě a můžete poslouchat Blaník i na silnici v Austrálii, jak nám svou fotkou a pozdravem dokázal posluchač Josef Marek. Děkujeme a přejeme hodně bezpečných mil a příjemný poslech!