Co mají společného rytíři, opuštěné továrny a plyšoví koně?
.webp?ts=)
Češi mají pověst národa kutilů, ale kromě šroubováků a zahrádek vládnou i fantazii. Důkazem jsou některé originální (a někdy až bizarní) záliby, které ukazují, že česká tvořivost opravdu nezná hranic.
Hobby horsing je sport, při kterém soutěžící skáčou přes překážky s plyšovým koněm na tyči. Co vypadá jako dětská hra, je ve skutečnosti seriózní disciplína. Česká třináctiletá šampionka Nikola z Berouna dokonce vytvořila světový rekord, když přeskočila neuvěřitelných 144 cm.
LARP (Live Action Role Play) je víkendová cesta do jiné reality. Účastníci se převléknou do historických nebo fantasy kostýmů a na několik dní opustí běžný život. Hrají role, plní mise, staví kulisy a vytvářejí vlastní světy. Spojují herectví, kreativitu i řemeslné dovednosti – a tisíce Čechů v něm našly svou vášeň.
A co třeba urban exploring, zkráceně urbex – tedy prozkoumávání opuštěných budov a míst, kam běžní lidé nevkročí? Nadšenci se vydávají do zchátralých továren, zapomenutých nemocnic nebo ruin z dávno zašlých časů, aby objevili jejich tajemství.
A českou stálicí je samozřejmě i geocaching – moderní honba za pokladem pomocí GPS. Lidé po celém světě ukrývají malé schránky s deníky a drobnými předměty, které pak ostatní hledači hledají podle souřadnic. Vypadá to jako hra pro děti, ale ve skutečnosti je to způsob, jak propojit technologie, přírodu a zvědavost. A právě ta dělá z každého výletu malou expedici. A navíc se pěkně projdete.
Ať už skáčete s plyšovým koněm nebo si hrajete na rytíře, důležité je jediné – dělat to s nadšením. Protože právě to dělá z netradiční záliby opravdovou vášeň.