Jak se z online knihkupectví stal největší digitální kolos světa?
.webp?ts=)
Od malého start-upu v garáži po největší online impérium světa. Amazon - technologický kolos, cloudový hegemon, datový stroj a někdy taky strašák zaměstnaneckých práv. A jeho zakladatel, Jeff Bezos, který to všechno spustil v roce 1994, si právě vzal svou partnerku Lauren Sánchez na extrémně luxusní svatbě v Benátkách.
Píše se rok 1994 a bývalý investiční bankéř Jeff Bezos zakládá Cadabra.com – online knihkupectví. Krátce na to název mění na Amazon, inspirován největší řekou světa. Už v roce 1998 skupuje známé portály jako IMDb a Alexa Internet.
Dnes je Amazon synonymem pro digitální obchod. Nabízí úplně všechno – od knih po potraviny, vlastní filmy, cloudu, herní platformy až po AI výzkum.
A máme ho i u nás v Česku. Od roku 2015 funguje u Dobrovíze sklad Amazonu. V Brně ale naopak tvrdě narazil. Město odmítlo prodat potřebné pozemky. Kritici poukazovali na malou přidanou hodnotu, negativní dopad na dopravua ekologické hrozby.
Na konci června 2025 si třetí nejbohatší muž světa, Jeff Bezos a novinářka Lauren Sánchez řekli své „ano“ během třídenní svatební jízdy v Benátkách, na ostrově San Giorgio Maggiore. Svatební róba od Dolce & Gabbana vznikla během 900 hodin a byla inspirována Sophií Loren. Ale nebyla jediná.
Rozpočet svatby byl totiž možná až 55 milionů dolarů a nevěsta během třídenní akce vystřídala 27 outfitů. Ne všichni ale měli ze svatby radost. Původní plán oslav v centru města musel být přesunut kvůli protestům. Aktivisté s transparenty protestovali proti nadměrnému turismu i klimatickému dopadu Bezosových firem.
Jeff Bezos a jeho impérium nejsou jen o tom, jak vydělat balík – jsou ukázkou toho, kam náš svět směřuje. Všechno se zrychluje, automatizuje, jede se na výkon a nakupuje se z gauče. Některým se to nelíbí z nejrůznějších, i etických, důvodů. Jenže většina má prostě ráda snadné utrácení.