Lákají vás vinylové desky?
.webp?ts=)
Krásný velký obal, ve kterém je ještě vnitřní obálka a v ní krásná kulatá deska. Většinou černá, ale občas taky barevná, průsvitná nebo se zajímavými vzory. Vytáhnete jí, jemně otřete speciální antistatickou utěrkou, položíte na točící se plotnu gramofonu a potom opatrně spustíte přenosku s jehlou. Jemné zapraskání - a koncert může začít!
Pokud vás láká poslech hudby spojený s takovýmto rituálem, vůbec se vám nedivím. Sám už mám doma sbírku čítající několik stovek vinylů a přestože přes den využívám streamovací hudbení služby, nic mě nehodí do větší pohody, než večerní pouštění desek - třeba s dobrým drinkem k tomu. Jak ale vybrat ten správný gramofon?
Nabídka je široká, od cenově dostupných modelů pro začátečníky po střední třídu pro náročnější posluchače - a samozřejmě existují i superluxusní modely pro skutečné fajnšmekry, které stojí klidně jako nové auto. Ty ale dnes s dovolením pominu, pojďme se podívat na levnější a střední varianty.
Nejlevnější gramofony (do 5 000 Kč)
V této kategorii najdeme především modely značek jako Lenco, Sencor nebo Crosley. Například Lenco L-85 (kolem 3 500 Kč) nabízí základní funkce, vestavěný předzesilovač a USB pro digitalizaci desek. Design je atraktivní, často v retro stylu, což láká nenáročné posluchače. Pokud ale máte dobré ucho, poznáte že kvalita zvuku je omezená. Piezoelektrická přenoska a plastová konstrukce zkrátka nedokáží přenést všechny frekvence bez chyby. Navíc, což je z mého pohledu ještě horší, levnější jehly mohou vést k rychlejšímu opotřebení až poničení desek. Crosley Cruiser (kolem 2 500 Kč) je kufříkový gramofon, který boduje cenou a přenosností, ale trpí kolísáním otáček a nízkou životností řemínkového pohonu. Takovéto levnější gramofony jsou vhodné spíš pro občasný poslech, pokud chcete tvořit sbírkuv vinylů, raději si přišetřete.
Střední třída (5 000–15 000 Kč)
Ve střední kategorii se totiž kvalita velmi výrazně zvedá. Audio-Technica AT-LP60X (cca 6 000 Kč) je oblíbenou volbou díky automatickému ovládání, solidní MM přenosce a Bluetooth připojení. Zvuk je čistší než u levnějších modelů, i když plastové tělo a lehký talíř omezují jeho potenciál. Pro-Ject Essential III (kolem 10 000 Kč) přináší minimalistický design, řemínkový pohon a kvalitní přenosku Ortofon. Nabízí vyvážený zvuk a stabilitu, ale bez předzesilovače vyžaduje další investici. Denon DP-300F (cca 12 000 Kč) je automatický gramofon s vestavěným předzesilovačem a nastavitelným přítlakem, což zvyšuje přesnost přehrávání. Tyto modely jsou většinou dobrým kompromisem mezi cenou a kvalitou, jsou vhodné pro domácí Hi-Fi poslech, ale vyplatí se porovnávat - některé jsou kompromisní v konstrukci, jiným zase chybí různé funkce.
Dražší modely (15 000–30 000 Kč)
Pro ty, kteří chtějí více, je tu Pro-Ject Debut Carbon Evo (cca 13 000–15 000 Kč) s karbonovým ramenem a těžkým talířem, který minimalizuje vibrace. Zvuk je detailní a přesný, ideální pro vášnivé posluchače. Rega Planar 1 (kolem 15-20 000 Kč) zase nabízí robustní konstrukci a vynikající přenosku, ale bez automatiky je spíše pro zkušené. Gramofony v této hladině už cílí na kvalitu zvuku a dlouhou životnost.
Osobní tip
Sám jsem před lety šel cestou středně drahého gramofonu Pro-Ject Debut v jeho první generaci. Připlatil jsem si za karbonovou přenosku. Oželet jsem musel automatické zvedání přenosky na konci desky, ale také přepínání rychlostí. Když si chci pustit singl, musím sundat plotnu a ručně přehodit řemenici na jiný převod. Není to složité, ale ani tak snadné, jako stisknutí tlačítka. Odměnou jsou mi velmi stabilní otáčky, podpořené ještě těžkou kovovou plotnou. Gramofon nemá vlastní zesilovač, musím ho tedy mít napojení do receiveru domácího kina. Před zhruba 10 lety vyšel na přibližně 10 tisíc, dnes už jsou jeho nástupci levnější (Pro-Ject Debut III s hliníkovou přenoskou Ortofon OM5E seženete za 7200 Kč).
Že samotné desky nemusí stát tisíce a kde k nim přijít, o tom si povíme zase někdy příště.