MENU

Léto, které spláchlo Moravu

Zajímavosti
Léto, které spláchlo Moravu
Zdroj fotografie: ČTK/Ballon Mierny Oto

Troubky, Olomouc, Přerov, Ostrava. Jména měst a obcí, která se v létě 1997 zapsala do tragické kroniky novodobé historie. Povodně, které zasáhly Moravu a Odru, se staly ale také startovním bodem pro zásadní změny v krizovém řízení a protipovodňové ochraně.

Všechno začalo nevinně – letní deště, na které jsme u nás zvyklí. Jenže tehdy se nad střední Evropou usadila tlaková níže, která se odmítla pohnout. Místo aby po dvou dnech ustoupila, zůstala viset nad Polskem a Slezskem. A Morava, která se nacházela v jejím týlu, dostávala den za dnem pořádnou dávku vody.

Lysá hora, Praděd, Beskydy – to byly epicentra deště. 5. července začaly kulminovat první toky. Morava, Bečva, Odra. 6. července už byly hlášeny první oběti a vypukl chaos. V Troubkách se voda přehnala přes ves jako lavina. Zahynulo 9 lidí, zničeno bylo 150 domů.

Olomouc se změnila v město duchů, když voda zaplavila historické centrum i předměstí. Přerov byl pod vodou. Mezinárodní vlak Sobieski vykolejil u Suchdolu nad Odrou a nehoda si vyžádala 60 zraněných. Na některých místech lidé ani nevěděli, že se blíží katastrofa – nefungovaly sirény, spojení, výstrahy.

Do poloviny července 1997 kulminovaly prakticky všechny hlavní řeky – Bečva, Morava, Odra, i menší toky jako Sázava, Desná, Třebůvka. Zasažena byla města jako Otrokovice, Uherské Hradiště, Kroměříž, Hodonín. A když se situace začala uklidňovat, přišla druhá vlna. 20. července se opět zvedly hladiny a třetí stupeň povodňové aktivity se vrátil. Teprve 29. července bylo možné prohlásit, že velká voda skončila.

V Česku zahynulo 50 lidí, zničeno bylo přes 2000 domů, přerušen provoz na železnici, spadlo 26 mostů. Celkové škody se vyšplhaly na 63 miliard korun. Jediní, kdo z celé věci vyšli se ctí, byla armáda a dobrovolníci. Generál Petr Voznica si odnesl medaili Za zásluhy I. třídy. Stát se začal pomalu probouzet.

Povodně odhalily nefunkční systém varování, špatně udržovaná koryta, chybějící plány a přinesl i jednu zásadní změnu: vznik Integrovaného záchranného systému, nové protipovodňové řády, měsíční zkoušky sirén, hlasové varování, lepší spolupráci ČHMÚ, hasičů i armády.

Další stanice Rádia Blaník

LIVE
ČESKÝ BLANÍK
České písničky, které máte rádi
Stopy
PETR MUK
Stopy - PETR MUK
LIVE
BLANÍK OLDIES
Nejlepší hudba 60., 70. a 80. let
Stoney End
BARBRA STREISAND
Stoney End - BARBRA STREISAND
Copyright © 2025 MEDIA MARKETING SERVICES a.s., All Rights Reserved.