Příběh kapely a Milana Dufka
.webp?ts=)
U ohně s kytarou nebo na vinylu – písničky Rangers (později Plavců) zní v českých uších už šest dekád. A když se dnes řekne 500 mil, spoustě z nás to připomene nejen dálky, ale i hlas Milana Dufka – zakladatele kapely, který před 20 lety tragicky odešel. Pojďme si ho dnes společně připomenout.
Od párku a piva k milionům desek
Začali v roce 1964 jako Hillbilly Western – parta vysokoškoláků, pár kytar, první koncert za párek a pivo. Brzy si říkali Rangers a s Milanem Dufkem v čele vyhráli Portu, sbírali fanoušky a začali přepisovat dějiny českého folku. Spojili americké melodie s českými texty, víchlasem a špetkou humoru – a najednou byla country u nás doma. Písně jako 500 mil, Pole s bavlnou nebo Colorado zlidověly, ačkoliv o country tehdy leckdo tvrdil, že to „není moc český“.
Když se název nehodí režimu
V roce 1971 museli název změnit – Rangers znělo prý příliš americky. A tak vznikli Plavci. Hudba se ale nezměnila, ani publikum. Tehdy už měli na kontě milion prodaných desek a jejich songy hrály televize i rozhlas. Hity jako Inženýrská nebo Kingston Town zpívaly celé generace. Měli co říct skoro všem - od trempů po babičky.
Po revoluci se vrátili ke jménu Rangers, objeli svět, sbírali platinové desky. Ale v roce 2005 přišla rána: Milan Dufek – zpěvák, textař, duše kapely – zemřel při nehodě při potápění v Kolumbii. Bylo mu 61 let. Máme štěstí, že po něm a po Rangers zůstala spousta krásných desek.