První hydroplán v historii
.webp?ts=)
Letadla a voda? To nejde moc dohromady. Možná v případě nouzového přistání. Ale přesně před 115 lety se francouzský inženýr Henri Fabre rozhodl dokázat, že to jde. Jeho stroj, Hydravion, jako první na světě vzlétnul z vodní hladiny – a změnil tím historii letectví.
Na začátku 20. století fascinovaně sledoval první letecké úspěchy bratří Wrightů, ale jeho vize sahala ještě dál. Nechtěl jen létat – chtěl startovat a přistávat na vodě. Úvaha za tímto nápadem byla celkem logická: v té době byla letiště etrémně vzácná, zato vody bylo všude dost. Pokud by se podařilo sestrojit letadlo schopné startovat z řek, jezer a moří, mohlo by se letectví rozšířit daleko rychleji.
Fabre strávil čtyři roky experimentováním a nakonec navrhl Hydravion – elegantní jednoplošník vybavený třemi plováky. Ty mu umožňovaly bezpečně klouzat po vodě. Stroj byl lehký, vyrobený ze dřeva a tkaniny.
Jeho první let byl dlouhý 500 metrů, ale i tak to byl skok pro letectví jako takové. Fabre dokázal, že hydroplány nejsou jen fantazie. Už během první světové války se hydroplány staly klíčovým prvkem vojenského letectva. První letadlové lodě byly v podstatě plovoucí základny. Ve 30. a 40. letech se pak obří hydroplány, klasifikované už jako létající čluny, protože hlavním plovákem byl přímo jejich trup (jako např. u slavného Boeingu 314 Clipper), staly symbolem luxusního cestování přes oceán.
Dnes, 115 let od jeho prvního vzletu, se „vodní“ letadla stále používají – ať už pro záchranné operace, hašení požárů, nebo turismus.