MENU

Stromy se vracejí do české krajiny

Zajímavosti
Stromy se vracejí do české krajiny
Zdroj fotografie: Poguz. P, Poguz. P / Canva

V Česku přibývají projekty, které pomáhají vracet do krajiny původní stromy. Obce, spolky i dobrovolníci si stále víc uvědomují, že aleje nejsou jen hezký prvek na cestách. Zlepšují prostředí, chrání půdu, drží vodu v krajině a vytvářejí útočiště pro ptáky i drobné živočichy. A právě díky tomu se ovocné stromky vracejí tam, kde kdysi bývaly běžné.

Jedním z míst, kde to jde krásně vidět, je Mělnicko. Tam vznikly hned dvě nové ovocné aleje. Podél cesty k Beránkově rokli roste třináct jeřábů ptačích, které přilákají ptactvo a jednou nabídnou i plody. U silnice směrem na Mělník–Mšeno zase zakořenilo dvacet meruněk. Ty nejen ozdobí okolní krajinu, ale v budoucnu potěší i kolemjdoucí, kteří si mohou utrhnout dozrálé ovoce.

Proč je to důležité

Ovocné aleje mají v české krajině dlouhou tradici. Dříve sloužily jako orientační body, zdroj ovoce i přirozená ochrana cest. Dnes plní ještě jednu zásadní roli – pomáhají zmírňovat dopady sucha, zpříjemňují okolí obcí a vracejí do krajiny rozmanitost, která v posledních desetiletích mizela.

Síla dobrovolníků

Na výsadbách se často podílejí místní lidé. Pomáhají s prací, starají se o mladé stromky a sledují, jak krajina postupně mění svou tvář. Díky nim mají nové aleje šanci dobře zakořenit a dlouho vydržet.

Autor článku:
Ivanna Balkovska - redaktorka webu
Rádio Blaník je takové rodinné rádio. Hrajeme české písničky, které dělají lidem radost. Na web přinášíme různé zajímavosti i užitečné informace. Právě to má pro mě velký smysl. 

Další stanice Rádia Blaník

LIVE
ČESKÝ BLANÍK
České písničky, které máte rádi
Když muž se ženou snídá
KAREL GOTT
Když muž se ženou snídá - KAREL GOTT
Copyright © 2026 MEDIA MARKETING SERVICES a.s., All Rights Reserved.