U Stezky korunami stromů v Janských Lázních budou žít medvědi
.webp?ts=)
U oblíbené Stezky korunami stromů v Janských Lázních vzniká nové místo, které přiblíží návštěvníkům život jednoho z našich největších predátorů – medvěda hnědého. Čtyři medvědi najdou domov v rozlehlém výběhu, který se právě začíná stavět. Půjde o návrat těchto šelem do Krkonoš po více než třech stech letech.
Výběh vyroste na ploše větší než půl hektaru přímo pod jižní částí stezky, na pozemku Správy Krkonošského národního parku. Bude přizpůsoben tak, aby se v něm medvědi cítili jako v přírodě. Součástí budou i klidové zóny, kde budou mít zvířata dostatek prostoru pro odpočinek a úkryt.
Medvědi ze Slovenska
Do nového výběhu se na podzim nastěhují čtyři medvědi hnědí ze zoologické zahrady v Košicích. Zimu stráví v klidu, aby si na nové prostředí zvykli. Pro veřejnost se pak medvědí areál otevře na jaře 2026, přesněji o Velikonocích.
Stavební práce začaly
Stavba začala v dubnu a hotová by měla být do šesti měsíců. Náklady na její realizaci přesáhnou 15 milionů korun. Výběh bude sloužit nejen jako místo pro chov zvířat, ale i jako prostor pro vzdělávání veřejnosti.
Společný projekt tří partnerů
Na vzniku výběhu spolupracuje Stezka korunami stromů Krkonoše, Safari Park Dvůr Králové nad Labem a Správa Krkonošského národního parku. Samotný chov bude fungovat jako samostatné pracoviště safari parku, který medvědy ve své hlavní expozici nechová.
Ochrana i osvěta
Projekt se zapojí do Evropského záchovného programu na ochranu medvědů hnědých. Jeho součástí bude i ekologická výuka – návštěvníci se dozvědí více o významu velkých šelem v přírodě i o tom, jak může vypadat jejich soužití s lidmi.
Návrat po třech staletích
Medvěd hnědý je jediný druh medvěda, který se v minulosti přirozeně vyskytoval v Krkonoších. Díky tomuto projektu se do hor vrátí po více než 300 letech. Zvířata zde ale nebudou žít volně – budou chráněna v uzavřeném výběhu a pod dohledem odborníků.
Stezka, která láká
Stezka korunami stromů patří k nejnavštěvovanějším turistickým cílům Královéhradeckého kraje. Měří 1,5 kilometru a končí vyhlídkovou věží vysokou 45 metrů. Kromě krásného výhledu nabízí i podzemní expozici zaměřenou na život v půdě. Od svého otevření v roce 2017 přilákala už statisíce návštěvníků.