Výročí prapočátku československého televizního vysílání
.webp?ts=)
Když vám řeknu, že první televizní vysílání v Československu se uskutečnilo v městečku Tanvald, někteří z vás si možná budou myslet, že jde o další taškařici divadla Járy Cimrmana. Fiktivní velikán totiž působil právě v Pojizeří a v samotném Tanvaldu se odehrává například i hra Posel světla. Ale chyba lávky, tentokrát se budeme zabývat skutečnou historií.
Televizní vysílání je dnes doslova všudypřítomné a vlastně se dá říct, že už pomalu zastarává. Původní analogový signál už je více než 12 let vypnutý a televize přijímají signál digitální. Většinu stanic si navíc můžete naladit i přes internet, třeba i na svém mobilním telefonu. Pro člověka ze 40. let minulého století bylo něco takového naprostá sci-fi.
Práce na pokusném televizním vysílání začaly na našem území už před druhou světovou válkou, ale válečné běsnění veškeré snahy zastavilo. Výzkum byl obnoven po válce a 23. března roku 1948 se konalo první televizní vysílání jako ukázka pro veřejnost. Na svědomí ho měla skupina vědců Vojenského technického ústavu a proběhlo právě v Tanvaldu. Druhý pokus se uskutečnil v rámci Mezinárodní výstavy rozhlasu (Mevro) na výstavišti v pražských Holešovicích. Výstava konaná od 15. května do 11. července je také obecně považována za počátek Československého Rozhlasu/Radiojournalu.
Samotná Československá televize pak začala pokusně vysílat 1. května 1953 a v únoru následujícího roku bylo vysílání prohlášeno za pravidelné. Prvním televizním vysílačem byla Petřínská rozhledna a zpočátku se vysílalo pouze tři dny v týdnu, v létě jen dva. Celotýdenní vysílání bylo spuštěno až na konci roku 1958.