První adventní neděle
Rok utekl jako voda a máme tu první adventní neděli. Vánoce jsou zkrátka za dveřmi – ať už jste jako Grinch a svátky nemáte rádi, nebo jste naopak už snědli dva adventní kalendáře, dárky máte nakoupené dávno a právě teď startuje váš čas. První informace o přípravách na Vánoce, tedy o době adventu, sahají až do poloviny 4. století.
Dnešní neděle, jak jistě víte, se nazývá železná. Začíná se péct cukroví, připravuje se vánoční výzdoba, plánuje se předvánoční úklid – a někdy to u toho plánování také skončí. Děti píší dopis pro Ježíška. No a hlavně začíná ten shon – shánění dárků, setkávání s přáteli, vánoční večírky.
Dříve to však bylo úplně jinak. Advent byl především obdobím klidu. Veškerá zábava, jako zpěv nebo tanec, byla zakázána a dodržoval se i půst. Podle tradice bychom ode dneška až do Vánoc neměli jíst maso – s výjimkou ryb.
Co by určitě nemělo chybět na stole v těchto týdnech? Adventní věnec. Podle některých tradic by na něm mělo být pět svíček – ta pátá symbolizuje Krista. Nicméně svíčka, která právě dnes hoří, se nazývá svíce proroků a oslavuje předpověď narození Krista.
Tradice adventních věnců není příliš dlouhá. Zvyk je starý asi 200 let. První věnec měl údajně podobu dřevěného kola od vozu, na kterém bylo celkem 23 svíček. Vznikl z iniciativy mladého učitele působícího v německém sirotčinci. Později byl věnec ozdoben jedlovými větvičkami a tento nápad se ujal, zejména v kostelech.
A proč právě kulatý věnec? Kruh symbolizuje cestu slunce a věčnost. Samotné věnce bez svíček mají mnohem delší tradici. Lidé věřili, že věnec je ochrání před temnými silami, a někdy je zdobili zlatými stuhami. Tradičními barvami však byly zelená a červená, a věnce se zdobily sušenými jablky.
Svět podle Samiry si můžete zpětně kdykoliv poslechnout v podcastech Rádia BLANÍK