Masopust a jeho historie
.webp?ts=)
Masopustem chápeme období od Tří králů až do Popeleční středy. Během těchto téměř tří měsíců, bylo zvykem pořádat nejrůznější oslavy, svatby nebo zabijačky. Lidé se tak před půstem loučili s masem. Ono to po svátcích není na škodu. Možná bych se měla rozloučit nejen s masem. A to už prvního ledna, třeba už i předloni... Ale to jsme odbočili.
Masopust se slaví dodnes, i když už ne tak velkolepě. V některých městech tak možná uvidíte i průvody nebo karnevaly, a to nejen u nás, ale i v Německu, Španělsku nebo Itálii. Například o věhlasném benátském festivalu jste určitě slyšeli.
První zmínky o masopustu u nás pocházejí ze 13. století, ovšem nevylučuje se, že tradice Masopustu nezačala dříve. Nejhezčí oslavy údajně bývaly na Chodsku a na Hlinecku, kde nechyběly kroje a tradiční písničky. V jižních Čechách se zase pořádaly masopustní hry a jižní Morava má dokonce vlastní tanec.
No a na stolech samozřejmě nechyběla pálenka, boží milosti nebo tradiční koblihy. Masopust můžete znát také pod jinými názvy, jako pašank, ostatky nebo šibřinky.
Svět podle Samiry si můžete zpětně kdykoliv poslechnout v podcastech Rádia BLANÍK