Mezinárodní den hor
Mezinárodní den hor patří k poměrně mladým svátkům, slaví se od roku 2003. Jeho smyslem nebo cílem je rozvoj hor, a to i za cenu omezení turistiky. Možná se to nezdá, ale hory mají velký význam pro nás všechny – poskytují většinu sladké vody, jsou domovem čtvrtiny všech rostlin a živočichů a žije v nich jedna miliarda lidí.
Nejvyšší horou planety je Mount Everest. To ví každý. Do 19. století o ní ale nikdo nevěděl a až do roku 1953 byla nedosažitelná. Říkalo se o ní, že ji nepřeletí ani ptáci. Nejblíže jejímu dosažení byli předtím dva Britové, kteří byli naposledy viděni v roce 1924 někde ve výšce 8 500 metrů. Těžko ale říct, jestli to bylo po cestě nahoru, nebo zpět.
O několik let později přijela další výprava, opět z Británie, a dohromady ji tvořilo jedenáct horolezců, dvacet vysokohorských průvodců a přes 350 nosičů. Edmund Hillary a Tenzing Norgay dokázali i přes nedostatek kyslíku dosáhnout vrcholu. Zpráva o jejich úspěchu dorazila večer před korunovací královny Alžběty II., která Hillaryho a plukovníka Hunta, který měl výpravu na starosti, povýšila do šlechtického stavu.
Svět podle Samiry si můžete zpětně kdykoliv poslechnout v podcastech Rádia BLANÍK