MENU

Rukopis královédvorský

Svět podle Samiry
Rukopis královédvorský

Musím vás, ač nerada, upozornit na jednu velice nepříjemnou věc. Rozmohl se nám tady takový nešvar. Máme tu jeden takový problém. Vlastně největší problém v historii české literatury, a vydáme se za ním na začátek národního obrození.

Byla tu totiž jedna věc – neexistoval žádný dokument, který by potvrzoval historii Čechů a českého jazyka, a obrozenci důkaz potřebovali. V tu chvíli nastoupil na scénu Václav Hanka a jeho spolubydlící Josef Linda.

Ten případ je zajímavý tím, že oba ti dva – jak Hanka, tak Linda – obelhali národ. Ale pozor, z upřímné lásky k němu. A teď je suďte. Psal se rok 1817 a poprvé se objevil Rukopis královédvorský. Rok nato byl objeven i Rukopis zelenohorský.

Mně se ty rukopisy líbí – jak obsahem, tak úpravou. Všechny ty iniciály pečlivě vybarvené. V Královédvorském, údajně ze 13. století, bylo 14 básní, které popisovaly naši historii, a především vítězství nad Němci. Zelenohorský, prý z 10. století, obsahoval třeba i příběh o kněžně Libuši. Vyvolalo to velikou slávu a inspiraci. To vzbudilo zájem v několika umělcích – jména třeba jako Mikoláš Aleš, Bedřich Smetana nebo Josef Mánes.

Našly se ale i ti, kteří měli pochybnosti, jako třeba Josef Dobrovský. Spory o pravosti se pak vedly dlouhých 150 let. Já se rozhodla, aby Hanka s Lindou zůstali, a píšu měkké „i“, z čehož je jasné, že ta děvčata jsou muži. Mimochodem, proti nim se postavil třeba i Masaryk. Konečný důkaz přišel až v roce 1911, kdy byli Hanka s Lindou označeni jako plagiátoři.

Svět podle Samiry si můžete zpětně kdykoliv poslechnout v podcastech Rádia BLANÍK

Naše další stanice Rádia Blaník

LIVE
Rádio BLANÍK - Morava a Slezsko
Pohodové české rádio
Mně sílu dáš
JOSEF VÁGNER
Mně sílu dáš - JOSEF VÁGNER
LIVE
BLANÍK CZ
Hezky česky celý den
Osmý den
OLYMPIC
Osmý den - OLYMPIC
LIVE
BLANÍK Oldies
Nejlepší hudba 60., 70. a 80. let
White Room
Cream
White Room - Cream
Copyright © 2024 MEDIA MARKETING SERVICES a.s., All Rights Reserved.