86 let Bílé Labutě
.webp?ts=)
Ikonická stavba obchodního domu v na ulici Na Poříčí je funkcionalistickým klenotem a byla slavnostně otevřená v roce 1939. Ve své době představovala vrchol moderní architektury a technického pokroku. Na místě, kde původně stával hostinec U bílé labutě, nechal podnikatel Jaroslav Brouk, spolumajitel slavné firmy Brouk a Babka, vybudovat palác, který se stal největším a nejmodernějším obchodním domem ve střední a východní Evropě.
Architekturu Bílé Labutě navrhli Josef Kittrich a Josef Hrubý, interiéry vytvořil Jan Gillar. Budova s obestavěnou výměrou 72 000 m³ a prodejní plochou 15 000 m² byla inspirována předními evropskými obchodními domy, jako Wertheim v Berlíně či De Bijenkorf v Rotterdamu. Skleněná fasáda o rozměrech 33 x 18 metrů, složená ze 180 panelů termoskla, byla tehdy největší svého druhu ve střední Evropě. Technické inovace zahrnovaly první vnitřní eskalátor ve střední Evropě s kapacitou 4 000 osob za hodinu, pokladny propojené pneumatickou potrubní poštou, podlahové vytápění Crittall s letním chlazením a automatický sběr odpadu skluzem. Na střeše zářil otočný neonový znak labutě, viditelný po celé Praze.
Období největší slávy Bílé Labutě přišlo krátce po otevření, ačkoliv jej poznamenala nacistická okupace. Denně sem proudilo 20–30 tisíc návštěvníků, které obsluhovalo 500 zaměstnanců. Nabízela široký sortiment zboží a moderní služby, včetně samoobslužného prodeje či zásilkové dopravy. I za socialismu si udržela pověst „zázraku na Poříčí“, dokud ji v 70. letech nepředběhly nové obchodní domy Kotva a Máj.
To předznamenalo postupný úpadek, který začal být zjevný v 80. letech a po revoluci pokračoval. Přišla éra moderních nákupních center na okrajích měst a zastaralý obchodní dům se začal potýkat s nezájmem. Vyšší patra zůstávají téměř prázdná a architektonickou krásu budovy hyzdí nevkusná reklama. Přesto zůstává Bílá Labuť kulturní památkou.
Dnes, pod vedením společnosti Transakta Oldřicha Petráčka, probíhá dlouho plánovaná rekonstrukce za více než půl miliardy korun. Cílem je proměnit ji v průchozí galerii s revitalizovaným okolím, zachovat její historický charakter a vrátit jí zašlou slávu. Bílá Labuť tak stojí před novou kapitolou, která by mohla oživit její někdejší lesk.