MENU

Jak přežít tropické vedro bez klimatizace?

Zajímavosti
Jak přežít tropické vedro bez klimatizace?
Zdroj fotografie: dimaberlinphotos/Canva

Vedro k padnutí, klimatizace nestíhá a i stín už dávno přestal chladit. V takových dnech tělo maká na plné obrátky, i když nic neděláme. A právě proto je klíčové mu pomoct – úplným základem je pitný režim. Možná to zní jako klišé, ale bez vody to prostě nepůjde.

Vysoké teploty znamenají, že tělo ztrácí více tekutin pocením, a to i bez viditelného potu. Pravidelné doplňování vody je tak naprosto klíčové – ideálně čisté vody nebo neslazených čajů. Vědci upozorňují, že nejlepší je pít ještě dřív, než se dostaví pocit žízně. Vlažné nápoje regulují tělesnou teplotu lépe než ledové – ty tělo krátkodobě ochladí, ale paradoxně ho pak nutí teplotu opět zvyšovat.

Naopak alkoholu a kofeinu je během horka lepší se vyhnout – působí močopudně, odvodňují a zatěžují organismus. Pokud si nedokážete den bez kávy představit, dejte si alespoň extra sklenici vody navíc.

K absolutní nutnosti patří pokrývka hlavy – ať už klobouk, šátek nebo kšilt – která chrání mozek, uši i krk před přehřátím. A nezapomeňte na sluneční brýle, které chrání sítnici a snižují únavu. Jak se obléct do vedra se dočtete zde.

Státy jako Řecko nebo Španělsko jsou vedry proslulé, a jejich obyvatelé vědí, co dělat. Ideální je přizpůsobit svůj denní režim a vyhnout se pobytu venku mezi 11. a 16. hodinou, kdy je sluneční záření nejintenzivnější. 

Možná nemáte klimatizaci, ale to neznamená, že se musíte doma vařit. Přes den zavřete okna, zatáhněte žaluzie a nechte místnosti co nejtemnější. Večer a brzy ráno naopak vyvětrejte, co to půjde.

Na rychlé ochlazení pomůže i vlažná sprcha, mokrý ručník na zápěstích a krku nebo ponoření chodidel do studené vody. Právě přes tyto části těla se teplo reguluje rychle.

V horku je organismus zatížený i bez toho, aby musel trávit těžká jídla. Ideální je lehce stravitelná, vodnatá strava – saláty, čerstvé ovoce (např. meloun, okurka, rajče) nebo studené polévky. Tučná nebo smažená jídla trávení zpomalují a mohou přehřívání těla ještě zhoršit. Pokud máte chuť na něco teplého, volte ryby, rýži nebo lehké vegetariánské pokrmy.

Vedro ztěžuje i kvalitní spánek. Ideální teplota pro spaní se pohybuje mezi 18 až 24 °C. Pokud nemáte klimatizaci, větrejte a můžete také zkusit lehké chladivé povlečení z bambusu nebo lnu. Vlažná sprcha před spaním pomůže snížit tělesnou teplotu a tělo tak snáz přejde do klidového režimu. 

Nejzranitelnější jsou senioři, malé děti, chronicky nemocní a lidé s vyšší tělesnou hmotností. Pokud se objeví příznaky jako silné bolesti hlavy, svalové křeče, slabost, nevolnost nebo zmatenost, může jít o úpal nebo úžeh – v takovém případě je nutné vyhledat lékařskou pomoc.

Na cestách se hodí lahev s vodou, případně i s elektrolyty a opalovací krém. Sledujte varování meteorologů, využívejte ochlazovací zóny v knihovnách, galeriích a parcích. 

Ať už jste doma, na festivalu nebo na cestách, řiďte se tělem i rozumem – vedro nemusí být váš nepřítel, pokud se na něj připravíte.

Další stanice Rádia Blaník

LIVE
ČESKÝ BLANÍK
České písničky, které máte rádi
Nie alebo ano
NO NAME
Nie alebo ano - NO NAME
LIVE
BLANÍK OLDIES
Nejlepší hudba 60., 70. a 80. let
Everybody's Talkin'
NILSSON
Everybody's Talkin' - NILSSON
Copyright © 2025 MEDIA MARKETING SERVICES a.s., All Rights Reserved.