Kdy máme největší šanci změnit návyk?
.webp?ts=)
Leden. Začátek roku, nový diář, nový já. Nebo to aspoň slibujeme. Dáváme si předsevzetí, kupujeme si běžecké boty, učíme se říkat „ne“ cukru. A pak – únor. A všechno se pomalu rozplývá jako sníh na chodníku.
Znáte to taky? A pak přijde jaro. Příroda se probouzí a pro někoho je to tak ten oficiální začátek něčeho nového. Kdy máme tu nejlepší šanci změnit návyk?
Statistiky mluví jasně: pouze 2 z 10 lidí udrží novoroční předsevzetí déle než pár týdnů. A přitom to není o tom, že bychom neměli vůli. Jen možná nevíme, kdy na změnu doopravdy uzrál čas.
Behaviorální psycholožka Wendy Woodová z University of Southern California říká něco, co by mělo viset nad každým „novoročním“ plánovačem: „Neexistuje ideální období v roce, kdy se vám návyk změní snáz. Ale existují chvíle, kdy jsme tomu víc otevření.“
A právě tyhle chvíle se nazývají efektem nového začátku.
Jsou to okamžiky, kdy máš pocit, že něco končí – a něco nového začíná. Nemusí to být 1. ledna. Ani jaro. Může to být po rozchodu. Po stěhování. Po dovolené. Po narozeninách. To jsou chvíle, kdy si mozek řekne: „OK, jedeme znovu. Tentokrát jinak.“
Změna prostředí = změna myšlení
Další skvělý moment pro změnu? Když se vám změní svět kolem. Psychologové to potvrzují: když se přestěhujete, změníte práci nebo třeba jen jinak uspořádáte svůj pokoj, máte větší šanci změnit i svoje návyky. Proč?
Protože rutiny jsou jako vyšlapané cestičky. A když vás někdo přenese do jiné zahrady, musíte si je vyšlapat znovu.
Kdy je tedy ten váš správný čas?
Nemusíte čekat na pondělí, na jaro, nemusíte čekat vůbec! Stačí vnímat ten malý vnitřní záchvěv, kdy si řeknete: „A teď. Teď jsem připravená to zkusit jinak.“
Takže nečekejte na ideální datum. Ono totiž nikdy nepřijde.