MENU

Největší mozek renesanční Itálie?

Zajímavosti
Největší mozek renesanční Itálie?
Zdroj fotografie: Canva / Getty Images

Možná také znáte někoho, kdo se příjmením jmenuje Linhart. Tohle jméno ale vzniklo právě z poněmčelého Leonhart a původního Leonard. Význam je tentýž, spojení slov "lev" a "tvrdý", tedy Leon a Hart. Jeden z nejslavnějších nositelů tohoto jména se narodil přesně před 573 lety. Už jen fakt, že po takové době zná jeho jméno prakticky celý vzdělaný svět, o něčem svědčí.

Narodil se 15. dubna 1452 v toskánském městečku Vinci, jako nemanželský syn notáře Piera da Vinci a venkovanky Cateriny. Vyrůstal v prostředí, které mu naštěstí umožnilo rozvinout jeho všestranné talenty. Ve 14 letech se začal učit v dílně malíře Andrea del Verrocchia ve Florencii, kde se zdokonalil v malbě, sochařství i technických dovednostech. Jeho zvědavost a touha po poznání ho však vedly daleko za hranice umění a nakonec se stal jedním z největších géniů renesance a jeho odkaz doslova překlenuje století.

Leonardovy nejzásadnější úspěchy zahrnují jak umělecká, tak vědecká díla. Mezi jeho nejslavnější obrazy patří Mona Lisa (1503–1506), která fascinuje diváky svým záhadným úsměvem a revoluční technikou sfumato, a Poslední večeře (1495–1498), freska v milánském klášteře Santa Maria delle Grazie, jež přinesla nový přístup k perspektivě a zobrazení emocí. Leonardo byl také průkopníkem v anatomii – jeho detailní skici lidského těla, založené na pitvách, předběhly dobu o několik století a dodnes slouží jako inspirace pro lékaře i umělce. Jako inženýr navrhl převratné stroje, například létající zařízení inspirovaná ptáky, tank nebo přenosný most. Většina jeho vynálezů zůstala pouze na papíře, protože tehdejší technologie prostě nedosahovaly potřebných parametrů.

Jeho život byl poznamenán neustálým stěhováním – působil ve Florencii, Miláně, Římě a nakonec ve Francii, kam ho pozval král František I. Leonardo strávil poslední tři roky svého života na zámku Clos Lucé, kde zemřel 2. května 1519. I přes svou genialitu byl známý pro svou nerozhodnost a roztěkanost a mnoho projektů nedokončil, což odráželo jeho touhu po dokonalosti. Mnozí dnešní vědci se shodují, že měl pravděpodobně některou z forem poruch, které dnes známe jako ADHD. Zároveň byl ale extrémně výkonný a zanechal po sobě neuvěřitelný odkaz.

Jeho zápisky, obsahující přes 13 000 stran skic a poznámek, odhalují vizionářský přístup k vědě, umění i technice. A když říkáme vizionářský, myslíme tím, že doslova předběhl dobu o několik století. Inspiroval moderní letectví, medicínu a dokonce i robotiku – například jeho mechanický lev z roku 1515 je považován za předchůdce robotů.

V umění zůstává vzorem pro spojení estetiky a vědeckého pozorování. Jeho realistické zobrazení lidského těla ovlivnilo celé generace umělců od Michelangela až po současnost. Leonardo se bezesporu stal symbolem renesančního ideálu „univerzálního člověka“, který spojuje kreativitu s vědeckým bádáním. Dnes, 573 let od jeho narození, zůstává Leonardo da Vinci inspirací pro ty, kteří touží překračovat hranice poznání a krásy.

Naše další stanice Rádia Blaník

LIVE
Rádio BLANÍK - Morava a Slezsko
Pohodové české rádio
Osmý den
OLYMPIC
Osmý den - OLYMPIC
LIVE
BLANÍK CZ
Hezky česky celý den
Moje milá
MAREK ZTRACENÝ
Moje milá - MAREK ZTRACENÝ
LIVE
BLANÍK Oldies
Nejlepší hudba 60., 70. a 80. let
Lay Back In The Arms Of Someone
SMOKIE
Lay Back In The Arms Of Someone - SMOKIE
Copyright © 2025 MEDIA MARKETING SERVICES a.s., All Rights Reserved.