První Oscar pro československý film
.webp?ts=)
Dnes je to přesně 59 let, co se československá kinematografie zapsala zlatým písmem do historie. Na 38. ročníku udílení Oscarů v Los Angeles totiž sošku za nejlepší cizojazyčný film vyhrál Obchod na korze Jána Kadára a Elmara Klose. Tento úspěch, první svého druhu pro Československo, přinesl světové uznání české kinematografii a potvrdil talent režisérů, kteří film natočili podle novely Ladislava Grosmana.
Obchod na korze, natočený v roce 1965, vypráví příběh Tona Brtka, prostého tesaře v malém slovenském městě za druhé světové války, který se stane „arizátorem“ židovského obchodu patřícího staré vdově Rozálii Lautmannové. Film s hlubokou lidskostí a tragikomickým tónem zkoumá morální dilemata, strach a vinu v době nacistické perzekuce. Hlavní role ztvárnili Jozef Kroner a Ida Kamińska, jejichž autentické výkony dodaly snímku emocionální sílu. Kamińska byla za svůj výkon nominována na Oscara za nejlepší ženskou roli, což bylo pro československý film další prvenství.
Cesta k Oscarovi začala domácím úspěchem – film získal cenu diváků na festivalu v Karlových Varech a rychle si získal pozornost mezinárodních kritiků. Československo ho vybralo jako svého kandidáta do oscarové soutěže, kde se utkal se snímky z Itálie, Švédska, Polska a Japonska. V době rostoucího zájmu o československou novou vlnu, která přinesla filmy jako Lásky jedné plavovlásky Miloše Formana, měl Obchod na korze výhodu své univerzální výpovědi o lidskosti tváří v tvář totalitě. Na ceremoniálu v Santa Monica Civic Auditorium převzali Oscara Kadár a Klos, což bylo nejen jejich osobním triumfem, ale i důkazem, že i malá země může vytvořit světové dílo.
Film se stal symbolem československé kinematografie a inspiroval další filmaře, jako byl Jiří Menzel, jehož Ostře sledované vlaky získaly Oscara o dva roky později. Pro Kadára a Klose však přišly komplikace – po invazi vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968 emigrovali do USA, kde pokračovali v tvorbě, i když už bez podobného úspěchu. Obchod na korze dodne zůstává silným zážitkem.