MENU

Symbol Prahy, který spojuje město už více než 600 let

Zajímavosti
Symbol Prahy, který spojuje město už více než 600 let
Zdroj fotografie: tichr, Getty Images / Canva

Karlův most patří mezi nejvýznamnější památky Prahy i celé České republiky. Jeho stavba začala v roce 1357, kdy nechal Karel IV. položit základní kámen. Stalo se tak 9. července v 5 hodin a 31 minut ráno. Stavba měla nahradit starší Juditin most, který zničila velká povodeň v roce 1342. 22.června 1503 se uvádí dokončení jedné z významných etap oprav a úprav mostu.

Karlův most se nepostavil najednou. Práce probíhaly dlouhé roky a most se postupně dokončoval i upravoval. Už na začátku 15. století byl pravděpodobně průjezdný, ale jeho podoba se dál měnila podle poškození a oprav.

Významnou roli v jeho historii sehrály povodně, které několikrát poškodily jeho pilíře i konstrukci. Opravy pak trvaly vždy dlouhou dobu a navazovaly na původní stavbu.

Jméno, které přišlo až později

Dlouhou dobu se mostu neříkalo Karlův most. Lidé používali názvy jako Kamenný most nebo Pražský most. Označení Karlův most se začalo běžně používat až v 19. století.

Most, který sloužil dopravě

Dnes je Karlův most jen pro pěší a patří mezi nejnavštěvovanější místa v Praze. V minulosti ale sloužil i dopravě. Jezdily po něm koňské povozy, později tramvaje i automobily. Automobilový provoz byl na mostě ukončen v roce 1965.

Památka, která přežila staletí

Karlův most tak dnes stojí jako spojnice dvou břehů Vltavy i jako svědek české historie. Přestože jeho stavba i opravy trvaly velmi dlouho, stal se jedním z nejznámějších symbolů Prahy a dodnes patří mezi nejcennější historické stavby v Evropě.

Autor článku:
Ivanna Balkovska - redaktorka
Rádio Blaník je takové rodinné rádio. Hrajeme české písničky, které dělají lidem radost. Na web přinášíme různé zajímavosti i užitečné informace. Právě to má pro mě velký smysl. 

Další stanice Rádia Blaník

LIVE
ČESKÝ BLANÍK
České písničky, které máte rádi
Nádherná láska
PAVEL NOVÁK
Nádherná láska - PAVEL NOVÁK
Copyright © 2026 MEDIA MARKETING SERVICES a.s., All Rights Reserved.