MENU

Za hranice filmových dobrodružství

Zajímavosti
Za hranice filmových dobrodružství
Zdroj fotografie: Canva / Getty Images

Jamese Camerona známe jako oskarového režiséra legendárních snímků jako je Titanic, Terminator nebo Avatar. Přesně před 13 lety ale podnikl dobrodružství, které přesáhlo rámec stříbrného plátna.

Záhady mořských hloubek Camerona pravděpodobně fascinovaly už dlouho. Věnuje se jim nejen v druhém pokračování Avataru, nebo částečně i v Titanicu (k jehož skutečnému vraku se sám několikrát v ponorce vydal), ale už ve filmu The Abyss (Propast), který se točí kolem průzkumu extrémních hloubek. Volání hlubiny a také zájem o techniku ho dovedl až k rekordnímu ponoru dne 26. března 2012, kdy se vydal na dobrodružství, o kterém se většině z nás jen zdá. Jako první člověk v sólové misi se v ponorce Deepsea Challenger ponořil na dno Mariánského příkopu – nejhlubšího místa na Zemi, ležícího téměř 11 kilometrů pod hladinou Tichého oceánu.

Cameronova cesta nebyla jen výstředním kouskem hollywoodské hvězdy. Trvala sedm let příprav, během nichž spolupracoval s týmem inženýrů na vývoji speciální ponorky schopné odolat obrovskému tlaku, který je v hloubce Mariánského příkopu až tisíckrát větší než na hladině. Deepsea Challenger byl technologický zázrak – kompaktní plavidlo vybavené kamerami, světly a sběrnými zařízeními, které mělo odhalit tajemství dosud neprozkoumaného světa.

Měsíční krajina pod vodou

Po téměř třech hodinách sestupu se Cameron ocitl na místě, kam se před ním dostali jen dva lidé – Jacques Piccard a Don Walsh v roce 1960. Na rozdíl od nich však Cameron cestoval sám a strávil na dně přes tři hodiny, během nichž natáčel záběry a sbíral vzorky. „Bylo to jako přistát na Měsíci, “ popsal později svůj dojem z pusté, téměř mimozemské krajiny. I přes technické potíže, jako ztrátu některých funkcí ponorky, se mise podařila a přinesla cenné vědecké poznatky.

Tento počin nebyl jen osobním triumfem. Cameron daroval ponorku i data vědecké komunitě, čímž podnítil další výzkum hlubin. Mariánský příkop zůstává jedním z nejméně prozkoumaných míst naší planety, a přestože od Cameronova ponoru uplynulo 13 let, jeho odkaz žije dál. Jeho odvaha připomíná, že hranice nejsou jen k překonání, ale i k posouvání – ať už na filmovém plátně, nebo na dně oceánu. Kdo ví, co nás v hlubinách ještě čeká?

Naše další stanice Rádia Blaník

LIVE
Rádio BLANÍK - Morava a Slezsko
Pohodové české rádio
Tears In The Rain
JENNIFER RUSH
Tears In The Rain - JENNIFER RUSH
LIVE
BLANÍK CZ
Hezky česky celý den
Hrobař
PREMIER
Hrobař - PREMIER
LIVE
BLANÍK Oldies
Nejlepší hudba 60., 70. a 80. let
Be My Baby
RONETTES
Be My Baby - RONETTES
Copyright © 2025 MEDIA MARKETING SERVICES a.s., All Rights Reserved.