Zpívající bubeník, na kterého se nezapomíná
.webp?ts=)
Víťa Vávra, český zpěvák a hudebník, by dnes oslavil narozeniny. Narodil v roce 1953 a zanechal po sobě hity jako Holky z gymplu, Citronová holka nebo Dívka z heřmánkové návsi. Pojďme se teď společně podívat na jeho život a připomenout si jeho významné milníky.
Hudební kariéru začal počátkem 70. let 20. století v amatérské skupině Hills. V roce 1973 byl spoluzakladatelem skupiny Ges. Průlom přišel v roce 1974 – objevil ho producent Petr Hannig, který ho přivedl do své skupiny Maximum.
Tehdy se zrodila Vávrova přezdívka „zpívající bubeník“ – během koncertů totiž zvládal hrát na bicí a zároveň zpívat. V roce 1983 se následně osamostatnil se svou kapelou Monogram. Na vrcholu se ocitl v 80. letech 20. století, kdy nazpíval celou řadu tehdejších hitů.
Vávra si publikum získal melodiemi s romantickým nádechem, často věnovanými dívkám – ať už šlo o Dívku Glorii nebo Citronovou holku, Holky z gymplu nebo Dívku z heřmánkové návsi.
V roce 1982 nazpíval také ústřední píseň pro film Jak svět přichází o básníky. V osmdesátkách byl na vrcholu popularity. V roce 1981 obsadil 3. místo v anketě Zlatý slavík, hned za Karlem Gottem a Daliborem Jandou. Že patřil mezi skutečné hvězdy dokazuje i jeden z dílů velmi populárního televizního revue Možná přijde i kouzelník, kam si tehdy ještě maličká Darinka Rolinsová přivedla "kapelu snů", kde na akustickou kytaru hrál Karel Zich, na elektrickou Petr Janda, na klavír Michal David a na klávesy Lešek Semelka, na basu Jirka Korn a na bicí právě Víťa Vávra.
V osobním životě byl třikrát ženatý, přičemž jeho druhou manželkou byla Věra Špinarová – jejich manželství ale netrvalo dlouho. Zemřel v roce 2021 ve věku 68 let na následky vážné nemoci. Vzpomínají na něj fanoušci, kolegové, rodina – a jeho písně žijí dál v srdcích těch, kteří vyrůstali na jeho melodiích.