Jak se zbavit mšic
Nebudu chodit kolem horké kaše a rovnou se zeptám - máte na zahradě mšice?
Asi to známe všichni. Každý rok je to stejná písnička - mšice na růžích, okrasných keřích, na rybízu i na meruňce. Rostlinám pijí šťávu, pěstitelům doslova krev.
Pojďme si shrnout jaké máme v boji s tímto škůdcem možnosti. Záhony můžete olemovat rostlinami, které mšice odpuzují. Záhony růží zkuste doplnit levandulí - Ke košťálovinám se doporučuje zasít kopr. Jinou možností je zkusit zasít v blízkosti napadených rostlin lichořeřišnici, která funguje jako přirozený lapač mšic. Postavte si na zahradě hmyzí hotel a přilákejte přirozené nepřátele mšic… S výrobou vám jistě ochotně pomohou i vaše děti. Pak jsou tu postřiky, vyrobené podomácku. Asi nejznámější je postřik z tabáku. Podobným způsobem lze připravit i kopřivový či pelyňkový nálev.
Někteří pěstitelé, třeba jako posluchačka Jana z Berouna, zase nedají dopustit na nálev z rozdrceného česneku. Funguje ale také nálev z kostivalu či kapradí. Ve všech případech je ale třeba nechat příslušnou rostlinu namočenou například do kýble s vodou, ideálně na sluníčku alespoň týden. Až se začne pomalu rozkládat. Teprve pak lze takto vzniklým nálevem postižené rostliny zalévat či postřikovat. Výsledek se dostavuje velmi rychle.
Jinou možností je vybrat si některý z průmyslově vyráběných insekticidů. U všech těchto produktů je ovšem potřeba věnovat pozornost informacím o tom, kdy je vhodné prostředek aplikovat, v jaké fázi vegetačního období, kolikrát během vegetace, ale i jaká je tzv. ochranná lhůta. Jinými slovy - čtěte, co je na obalu.