Jak správně krmit ptáčky v zimě: Tipy, které zachrání jejich život!
Jako každý rok si i letos v našich dobrých radách do zahrady připomeneme pravidla pro krmení ptáčků na zahradě, na balkoně i na oknech. Asi všichni chceme v zimním čase opeřencům přilepšit. Nehledě na to, jak pozitivně působí na psychiku, když si sednete k oknu, usrkáváte kávu nebo čaj a pozorujete, jak se ptáci u krmítka střídají. Nejvhodnějším obdobím pro přikrmování ptáčků je zima a období sněhové pokrývky, kdy mají omezené možnosti hledání potravy.
Než však začneme s přikrmováním, měli bychom dbát na správné umístění krmítka. Mělo by být na místě, kam se nedostanou kočky. Ideálně bychom měli volit krmítka, která jsou zastřešená, aby krmivo zůstalo chráněné, a také přístupná pro snadné čištění.
A co dát do krmítka? Ptáky na krmítku přikrmujeme směsí, která je běžně dostupná v obchodech, nebo samotnou slunečnicí. Slunečnice je skvělou volbou, kterou uvítají různé druhy ptáků. Další možností jsou půlená jablka, která ocení hlavně kosi. Do krmítka v žádném případě nepatří pečivo. Sůl, kterou obsahuje, je i v malém množství pro drobné ptactvo smrtelně nebezpečná. Krmítko není ani odpadkový koš, nepatří do něj žádné zbytky z kuchyně, sladkosti, uzeniny, kořeněná jídla ani přepálený tuk.
A nakonec lojové koule, které lidé rádi zavěšují na stromy. Tady pozor. U lojových koulí je důležité dbát na bezpečnost, protože některé jsou baleny v ochranné síťce, která může být pro ptáky nebezpečná. Kouli bychom proto měli vždy vyjmout ze síťky a umístit ji do závěsného krmítka. Síťka totiž představuje riziko, že se ptákům do ní zamotá noha, což by mohlo vést k jejich úhynu.
A nesmíme zapomínat ani na vodu. Když mrzne, dáváme ke krmítku vodu dvakrát denně, aby se ptáci mohli napít.
Všechny díly pořadu Dobré rady do zahrady si poslechněte zde