MENU

OBYTŇÁKEM NA SEVER VII.

Lifestyle
OBYTŇÁKEM NA SEVER VII.

Petr Slíva opět zdraví z obytňáku, který jede na sever Finska, s cílem překročit Severní polární kruh. Aktuálně se stále se svojí posádkou pohybuje v Jezerní oblasti. Vyhlášené části Finska, kam se na léto stěhuje snad většina Finů.

I přes tento fakt není příliš znát, že by byla oblast přeplněná, protože Finsko, s pěti miliony obyvatel, je osmou největší zemí v Evropě a nejřidčeji obydlenou zemí v EU. Takže když se Finové rozprchnou na všechny strany, stále je dost prostoru pro každého.

Za sebou mají další ranní koupání v jezeře, které sice nebylo nejteplejší, ale na pár temp to stačilo. Překvapila ho reakce dvou postarších Finek, které se ráno přišly vykoupat jenom v županu a prozradily, že to dělají každý den. Tento vztah severních národů k přírodě, pravidelnému pohybu a otužování je zde zcela běžný, dokonce i vybavení do sauny se dá koupit na benzínce.

Během cesty navštívili střediskové město jezerní oblasti, Savonlinna, kde se nachází hrad Olavinlinna, dějiště proslulého operního festivalu. Festival právě probíhal, a tolik operychtivých lidí Petr v životě neviděl. Další zastávkou byl největší dřevěný kostel na světě ve městě Kerimäki, luteránský a impozantní, vedle něhož byl postaven supermarket. A aby toho nebylo málo, přidali do svého itineráře i morénový val vzniklý ledovcovou činností, pozůstatek po ledovci, který vytvořil většinu finských jezer.

Tyto zážitky už Petr sepisuje u grilu, kde se chystají připravit lososa a pár finských klobásek. Zapíjí to finským pivem, které ho příjemně překvapilo, asi sáhl po dobré značce. Pivo má ve znaku velkého medvěda a vyrábí se kousek od Helsinek, to je asi tak všechno, co o něm Petr ví.

A co je čeká dál? Posunou se na severozápad Finska směrem k městu Oulu a poté dál na Rovaniemi. O všem se Petr chystá informovat.

Na závěr pochválil obytňák za skvělou vychytávku s dveřmi od koupelny a záchodu, které umožňují uzavřít obytnou část od ložnice a zároveň propojit WC se sprchou, čímž vznikne doslova královský prostor na hygienu. A ta je přece důležitá.

Přejeme Petrovi hodně štěstí na jeho cestě a držíme mu palce! Jeho cestu pro vás dokumentujeme jak v éteru rádia, tak tady na našem webu.

Naše další stanice Rádia Blaník

LIVE
Rádio BLANÍK - Morava a Slezsko
Pohodové české rádio
In The Heat Of The Night
SANDRA
In The Heat Of The Night - SANDRA
LIVE
BLANÍK CZ
Hezky česky celý den
Právě teď
JANEK LEDECKÝ
Právě teď - JANEK LEDECKÝ
LIVE
BLANÍK Oldies
Nejlepší hudba 60., 70. a 80. let
Do Wah Diddy Diddy
MANFRED MANN
Do Wah Diddy Diddy - MANFRED MANN
Copyright © 2023 MEDIA MARKETING SERVICES a.s., All Rights Reserved.