MENU

OBYTŇÁKEM NA SEVER VII.

Lifestyle
OBYTŇÁKEM NA SEVER VII.

Petr Slíva se opět hlásí z obytňáku, konkrétně z Finska, tentokrát už z jeho severní části. Včerejšek strávili s posádkou prakticky celý přejezdem z jihovýchodní jezerní oblasti a drželi směr severozápad k městu Oulu na břehu Botnického zálivu, který odděluje Finsko a Švédsko a říká se, že je to teď nejstřeženější místo v Evropě.

Přinejmenším od té doby, co Finsko a Švédsko vstoupili do NATO. Žádné náznaky toho ale neviděli, život tam plyne svým poklidným tempem.

Ale popořádku, včera ráno si na jejich tábořišti u řeky, která spojuje dvě jezera, zaběhali, udělali si další otužovací koupel. Uklidili po sobě a vyjeli směrem na Oulu, což dělalo nějakých 360 km a až těsně před městem začal provoz trochu houstnout. Jinak za celou cestu potkali jenom pár aut.

Co je ale nepřestává udivovat, tak jsou veteráni. Ať už auta nebo motorky, které na silnicích míjejí. Většinou jde o nablýskané americké kousky, Finové si totiž potrpí právě na americké historické stroje a říká se, že právě ve Finsku je jich nejvíce z celé Evropy. A jsou to někdy opravdu mazlíci, že se za nimi člověk rád otočí.

Posádka má často dokonce i dobové oblečení, takže je sladěná se svým veteránem do posledního detailu, a to včetně mužských vousů. Kníry musí být pořádně zatočené.

Samotné město Oulu, které se rozkládá na několika malých ostrůvcích, využili hlavně na doplnění zásob. Třeba lososa v místní tržnici, finské kuličky, o kterých už jsme si povídali, a pár dalších nezbytností.

Nejzajímavější částí města je asi trhové náměstí a síť cyklostezek propojených mosty mezi jednotlivými ostrovy. Ve městě se taky koná několik potrhlých festivalů, jako třeba soutěž ve hře na imaginární kytaru, anebo v rybaření na ledu. Momentálně tam probíhá „Finský popový festival“.

Utábořili se asi 20 km nad Oulem u Baltského moře v malém přístavišti pro rybářské čluny a s písečnou pláží. Pokračovat budou dál na sever do Laponska a jeho hlavního města Rovaniemi a doufají, že konečně spatří i nějakou tu severskou faunu. Losa zatím znají jenom ze značek a salámu.

Na další Petrova dobrodružství se můžete těšit už brzy, jak v éteru, tak na webu a sociálních sítích.

Naše další stanice Rádia Blaník

LIVE
Rádio BLANÍK - Morava a Slezsko
Pohodové české rádio
Heal The World
MICHAEL JACKSON
Heal The World - MICHAEL JACKSON
LIVE
BLANÍK CZ
Hezky česky celý den
Svítání
LUCIE
Svítání - LUCIE
LIVE
BLANÍK Oldies
Nejlepší hudba 60., 70. a 80. let
A Cowboy's Work Is Never Done
SONNY & CHER
A Cowboy's Work Is Never Done - SONNY & CHER
Copyright © 2023 MEDIA MARKETING SERVICES a.s., All Rights Reserved.