Pozor na led: Teploty nad nulou zvyšují riziko neštěstí
Zima je v plném proudu, ale teploty se v posledních dnech drží nad nulou. I když to na první pohled může vypadat jako ideální počasí na zimní radovánky, opatrnost je teď víc než na místě.
Když teploty stoupají nad nulu, led na vodních plochách začíná ztrácet svou pevnost. I když se může zdát na pohled pevný, ve skutečnosti už dochází k jeho oslabování. Praskliny a tenké vrstvy mnohdy nejsou okem viditelné a mohou se stát pastí pro nic netušící bruslaře nebo chodce.
Podle odborníků je minimální bezpečná tloušťka ledu pro pěší pohyb 10 cm, pro bruslení dokonce i více. Při aktuálních teplotách je ale dost nepravděpodobné, že by tyto podmínky byly splněny. Stačí jeden neopatrný krok a hrozí propadnutí do ledové vody. Pokud si říkáte, že led musí být dostatečně silný, protože je pod nulou, koledujete si o malér. Na zamrzlou přírodní plochu můžete vyrazit až ve chvíli, kdy mrzne několik dnů v kuse. Odborníci doporučují řídit se pravidlem 5, -5 a 10. Je-li pět dní za sebou teplota -5 °C a nižší, vytvoří se led o tloušťce deset centimetrů.
Pokud vás přece jen láká zima a pohyb na ledě, dejte přednost umělým kluzištím, která jsou bezpečná a pravidelně udržovaná. A pokud uvidíte někoho, kdo se na přírodním ledu pohybuje, neváhejte ho upozornit na rizika!
Pamatujte, že prevence je v těchto případech klíčová. Chvíle zábavy nestojí za ohrožení zdraví nebo života. Příroda nám zimu nabízí v mnoha podobách – najděme si způsoby, jak si ji užít bezpečně.