Silvestr ve světě
Příchod nového roku se slaví skoro na celém světě, ale v každé zemi trochu jinak. Pojďte se teď s námi vydat na cestu do blízkých i dalekých krajin a nakouknout, jaké zvyky se dodržují v jiných zemích.
Novoroční oslavy jsou v různých krajích světa nezaměnitelně spojeny s tradicemi, zvyky a pověrami. Mohou se lišit nejen v čase, ale i v samotném datu příchodu nového roku. I když většina světa slaví příchod 1. ledna, některé kultury vycházejí z lunárního kalendáře a oslavují nový rok v jiné části roku.
V Íránu například oslavy Nového roku, známé jako Norooz, začínají 21. března, kdy se v domácnostech vysévají obilná zrna, která symbolizují nový život. Tento den je považován za začátek jara a nových začátků.
V Číně a Vietnamu se Nový rok slaví v období přibližně od poloviny ledna do konce února, přičemž přesný den je určen fázemi Měsíce - připadá na druhé novoluní po zimním slunovratu. V těchto zemích jsou oslavy velmi intenzivní. Petardy a ohňostroje jsou běžné, protože jejich výbuchy mají podle tradice odehnat zlé duchy. V Číně jsou populární také pouliční procesí s lampiony.
V Řecku je symbol Nového roku spojen se svatým Vasilem, jehož svátek připadá na 1. ledna. Děti nechávají své boty u krbu, ve víře, že svatý Vasil jim v nich nechá dárky.
V Chile slaví lidé Nový rok na hřbitovech, kde se scházejí se svými mrtvými příbuznými, aby společně přivítali nový rok. V Irsku se pak objevuje tradice klepání chlebem na dveře a zdi. Jde o způsob, jak zahnat zlé duchy. V Jihoafrické republice je zase zvykem házet nábytek z oken vysokých budov. Symbolizovat to má nový začátek. Pro ten nábytek už tedy asi ne, ale o tom zase jindy.
V některých částech USA, například v Severní Karolíně, se novoroční oslavy neobejdou bez jedinečné atrakce – spouštění vačice nad rozjařeným davem lidí.
Kromě podivných tradic ale existují i ty zábavné. V Itálii a Španělsku je zvykem nosit na Nový rok červené spodní prádlo, což by mělo přinést štěstí. Nosit ho ale samozřejmě můžete nosit i po celý rok. Pro jistotu.
V Benátkách se každý rok koná hromadný polibek na náměstí. Hlavně že ne v tom červeném spodním prádle.
V mnoha zemích hraje významnou roli také jídlo. Například v USA se na Nový rok jí vepřové maso s černými fazolemi, které symbolizují štěstí a prosperitu. V některých oblastech Evropy se jí jídla ve tvaru kruhu, jako symbol cyklu štěstí, což je podobné našemu trdelníku.
Každá kultura přistupuje k příchodu nového roku po svém ale všechny mají jedno společné – vyjadřují naději na lepší a úspěšnější rok. Nový rok je prostě čas, kdy se uzavírá jedna kapitola a otevírá nová. Tak s chutí (a červeným prádlem) do toho!