MENU

Zajímavosti o jazycích 

Svět podle Samiry
Zajímavosti o jazycích 
Zdroj fotografie: Rádio Blaník

Kolik jazyků umíš, tolikrát jsi člověkem. A když máte poruchu osobnosti, můžete být člověkem taky hned několikrát, ale to jen tak na úvod.

Na světě existuje přes 7000 jazyků, až polovina z nich je ale v ohrožení a může zaniknout. Mimochodem, člověk si myslí, jak je čeština těžká, ale třeba takový jazyk amazonských lovců, kde je nejdůležitější hudební stránka a rozlišují se tóny – to by pro člověka bez hudebního sluchu mohl být kapku problém. Máme výhodu, že se u nás mluví prostě česky.

Jsou ale země, jako třeba Nová Guinea, kde lidé na jednom ostrově mluví až 600 jazyky. Ale mají tam i jeden jazyk, který má jenom 12 písmen. I když se většina lidí věnuje angličtině, nejvíce se na světě přesto mluví čínsky. Nebylo by tedy od věci si dát nějaký ten jazykolam zrovna v čínštině. Na druhém místě co do počtu rodilých mluvčích je španělština a teprve až na třetím místě je angličtina.

Nejdelším českým slovem je „nejneobhospodařovávatelnějšími“, které má celkem třicet písmen. A než jsem se ho naučila vyslovit, trvalo to dlouho. Můžete si vlastně klidně vymyslet i vlastní řeč. Příkladem je třeba klingonština, kterou znají především fanoušci Star Treku. Fanoušci seriálu Hra o trůny se zase učí valyrijsky. No a svůj jazyk mají i elfové z Pána Prstenů – quenyjštinu.

Svět podle Samiry si můžete zpětně kdykoliv poslechnout v podcastech Rádia BLANÍK

Naše další stanice Rádia Blaník

LIVE
Rádio BLANÍK - Morava a Slezsko
Pohodové české rádio
Tisíc jmen
JAN SAHARA HEDL & BÁRA BASIKOVÁ
Tisíc jmen - JAN SAHARA HEDL & BÁRA BASIKOVÁ
LIVE
BLANÍK CZ
Hezky česky celý den
Rande u zdi nářků
HANA ZAGOROVÁ
Rande u zdi nářků - HANA ZAGOROVÁ
LIVE
BLANÍK Oldies
Nejlepší hudba 60., 70. a 80. let
Start Me Up
ROLLING STONES
Start Me Up - ROLLING STONES
Copyright © 2025 MEDIA MARKETING SERVICES a.s., All Rights Reserved.