Benzín, daně a kakao: Proč nás tankování bolí víc než dřív
.webp?ts=)
V osmnácti za dvě stovky a dnes už to člověk radši ani nepočítá. Průměrně každý z nás spotřebuje přes 200 litrů benzínu ročně. Spotřeba stále roste – a s ní i ceny. Ty jsou ale proměnlivé asi jako nálada u žen. A stejně jako nálada – i ceny benzínu nakonec vždycky pocítí naše peněženka.
To, kolik za litr benzínu zaplatíme, ovlivňuje především cena surové ropy na světových trzích. Dále také marže obchodníků a čerpacích stanic – ty ale nejsou nijak závratné. Na jedné kávě mají větší zisk než na natankování za pět stovek.
Co tedy cenu určuje hlavně? Daně. Ty tvoří víc než polovinu celkové ceny. A to je dost. To už by člověk nejradši sedl do auta a vyjel jen tak… pryč. Jenže kam?
Ještě než začneme nadávat na vládu, daně a nenasytné ropné společnosti – což beztak nakonec uděláme – podívejme se, jak jsou na tom jinde. Benzín je v Česku momentálně levnější než u většiny sousedů. Nafta vyjde levněji jen v Polsku a Maďarsku.
Při hledání vývoje cen jsem narazila na zajímavou informaci: klesá cena kakaa. A to mě přivádí k revoluční myšlence – co kdybychom všichni začali jezdit na kakao? Jaký by to mělo dopad na ekologii? Kakao do každé čerpací stanice!
Ale prosím… bez vysoké marže.
Svět podle Samiry si můžete zpětně kdykoliv poslechnout v podcastech Rádia BLANÍK