Den Guinessovy knihy rekordů
Guinnessova kniha rekordů vznikla díky hádce v hospodě, a to roku 1951 v Irsku. Tam se totiž konalo setkání myslivců, kterého se účastnil i jistý Hugh Beaver, tehdejší generální ředitel pivovaru Guinness. Během večera došlo ke sporu, který lovný pták je rychlejší – kulík zlatý nebo koroptev.
Beaver uvědomil, že neexistuje způsob, jak tento spor rozhodnout. Rychlost ptáků do té doby ještě nikdo neměřil. Ve Velké Británii bylo asi 81 000 hospod, kde během nocí vznikaly další a další spory, jak už to po pár skleničkách bývá.
A protože byl Beaver velmi zdatný obchodník, došlo mu, že pokud by taková kniha vyšla, vydělal by majlant. Proto neváhal a plán začal rychle realizovat. Jeden z jeho zaměstnanců v pivovaru mu doporučil dva studenty z Londýnské univerzity, kteří dostali za úkol nashromáždit potřebná data a zajímavosti.
V roce 1954 byla kniha na světě, a opravdu se stala trhákem. Od té doby změnila název celkem třikrát. Nejdříve to byla Guinnessova kniha světových rekordů, později Guinnessova kniha rekordů a nakonec jsou to Guinnessovy světové rekordy.
Česká republika v nich rozhodně nechybí. Máme tam například nejrychlejší únik ze svěrací kazajky, rekordní spotřebu piva a za atletiku třeba Jana Železného nebo Romana Šebrleho. Ve fotbale máme rekordmana Petra Čecha.
A abych nezapomněla, nejrychlejším dravcem je sokol stěhovavý, který umí létat rychlostí až 320 km/h a žije i u nás.
Svět podle Samiry si můžete zpětně kdykoliv poslechnout v podcastech Rádia BLANÍK