DEN PIVA
Pivo vlastně vzniklo náhodou. To jsou mi ale krásné náhody, a to už před někdy 6000 lety. Verze jsou dvě. Buď někdo omylem nechal obilnou kaši před domem, do které napršelo, a když zase začalo svítit slunce, začalo to kvasit. Druhá verze je, že někdo nalámal chleba do vody pro nemocného člověka, a v teplé místnosti to opět začalo kvasit.
Ať to bylo tak nebo tak, našel se nějaký odvážlivec, který to ochutnal. Když zjistil, jaký účinek to má, začali nechávat slad nebo ječné klíčky kvasit záměrně. Říkali tomu tenkrát kaš, ale chyběl tomu chmel.
Znáte Chamurappiho zákon „oko za oko, zub za zub“? Přesně tento pán pamatoval i na zákony v jakýchsi hospodách, kde nepoctivci byli mácháni ve vodě. To už dneska ČOIka nedělá.
Pivo si samozřejmě získalo velkou oblibu a není se čemu divit. I když ve středověku tomu říkali nápoj barbarů, na druhou stranu, v této době se vyplatilo být mnichem. V klášterech se rozvíjely pivovary a mniši mohli pít pivo denně.
Pánové, tohle doma neříkejte, ale ve 12. století vařila pivo doma každá žena. Pak se to trochu zkrouhlo a bylo jasně dané, kdo pivo může vyrábět a kolik. Díky tomu naše země vyráběla skvělý nápoj, který se začal vyvážet i do zahraničí.
Svět podle Samiry si můžete zpětně kdykoliv poslechnout v podcastech Rádia BLANÍK