Karlův most
Jedna legenda říká, že když stavěli Karlův most, přidávali do malty vejce, mléko a tvaroh. Jestli je to pravda, nebo ne, už dnes víme. Dělaly se výzkumy a výsledek odhalil, že vejce použity nebyly. Zato se ale našly stopy mléka a vína. To může být zajímavý tip, pokud právě stavíte.
Karlův most totiž stojí už přes 600 let. Ačkoliv je to nejstarší most u nás, prvenství drží písecký kamenný most a nejstarší je i v celé střední Evropě. Pochází ze 13. století a na rozdíl od jiných mostů byl stavěn na souši a poté převezen. Sice pověst také tvrdí, že jsou v maltě vajíčka, ale kdo ví?
Mezi naše další nej patří nejdelší most v Česku, který měří 2 km a najdeme ho kousek od Radotína u Prahy. Čína ale vždycky musí mít něco extra. A tak jejich most, mimochodem nejdelší na světě, měří neuvěřitelných pětapadesát kilometrů.
Mosty mají dokonce i svou písničku. Nemám na mysli zrovna od Lucie Bílé "Most přes minulost", ale jednu z nejslavnějších amerických písní o mostech, kterou napsal Paul Simon o Queensboro mostu.
Město Most je tématem samo o sobě, takže to přeskočíme a vydáme se do Dánska a Švédska. Tyto dvě země totiž spojuje nejdražší most na světě, stavitelský fenomén, který vyšel na celoroční rozpočet České republiky na 180 let, i pod vedením Aleny Schillerové jako ministryně financí.
Asi nejslavnější most je oranžový Golden Gate v San Franciscu. V překladu "Zlatá brána". A se zlatem to souvisí doopravdy. ve 30. letech bylo totiž na stavbu použito asi 60 000 nýtů, z nichž jeden byl ze zlata. Údajně se ale "ztratil". Na bezpečnost při práci, ale moc nehledělo a tak při stavbě zemřelo 11 dělníků.
No a taková temná stránka Golden Gate je, že je to vyhlášený most sebevrahů a to prvenství co do počtu sebevražd má i celosvětově. Aam byste se vydali za nejvyšším mostem? Opět do Číny. Strčí do kapsy i Eiffelovku a to dokonce dvakrát.
Svět podle Samiry si můžete zpětně kdykoliv poslechnout v podcastech Rádia BLANÍK