Rudolf II.
Postava Rudolfa II. přilákala nejednoho filmaře, a to nemluvíme jen o filmech Císařův pekař a pekařův císař, ale i zahraniční produkci, a ne vždy v nich hrál Rudolf II. hlavní roli.
Během vlády Rudolfa II. se stala Praha nejvýznamnějším městem kultury. Jeho sbírka dala základ na několik evropských galerií. Protože se k němu často sjížděli umělci, vědci, no a mezi nimi i podvodníci. Takže mezi obrazy a rostlinami či nějakými mechanickými hračkami byla i holení kost obra a rohy jednorožců.
Zajímal se o matematiku, chemii a fyziku, takže bychom si asi neměli co říct, navíc to byl údajně dost suchar, který nechuť k vtipům dával okázale najevo. Ale mezi jeho koníčky patřilo i čarodějnictví, černá magie a alchymie. Jeho badatelé pak často psali různé zašifrované zprávy, které se doteď nepodařilo rozluštit. A vůbec se k Rudolfovi váže několik pověstí a záhad, třeba recept na výrobu zlata, které potřeboval, aby to všechno zaplatil, nebo elixír života.
Co se ale týče nějakých těch nevladařských pikantností, tak víme o něm, že měl vyloženě odpor k manželství. Všechny pokusy o domluvený sňatek odkládal, předstíral nemoc a tak. Ale nenechte se zmást, milenek měl víc než dost. Dokonce po něm zůstalo i několik dětí, ke kterým se ale oficiálně nikdy nepřihlásil.
Říká se, že krásnými ženami byl doslova posedlý, no a taky to odskákal a dostal syfilis, který měl za následek velké psychické problémy. Jeden z jeho alchymistů mu dokonce předpověděl jeho smrt, která měla nastat ve chvíli, kdy umře jeho lev, kterého dostal darem od tureckého císaře. To proto, že byl lev i Rudolf II. ve stejném znamení zvěrokruhu, a údajně jej měl čekat stejný osud.
Kroniky skutečně potvrzují, že císař, který v té době trpěl mnoha zdravotními problémy, skutečně zemřel pár dní po svém lvu.
Svět podle Samiry si můžete zpětně kdykoliv poslechnout v podcastech Rádia BLANÍK