Vánoční zvyky a obyčeje
Lití olova, pouštění lodiček nebo krájení jablka patří mezi známé vánoční tradice. Určitě sem patří i šupina v peněžence nebo to, že se od štědrovečerní večeře nesmí odcházet.
Když už jsme u toho jídla, existuje pověra, která říká, že pokud chcete zajistit zdraví všem u stolu, měli byste pod něj dát sekeru. Pokud na ni každý před prvním soustem šlápne, vyhne se nemocem. Svázané nohy stolu řetězem zase zaručí, že rodina zůstane další rok spolu.
Stihnout se toho dá ale daleko víc. Známé je třeba louskání ořechů – vezmete si čtyři, rozlousknete je a když budou všechna jádra zdravá a bílá, zdraví bude sloužit i vám.
Spousta tradic se pojí s vdáváním. Mezi klasické zvyky patří házení botou ke dveřím, ale trochu netradiční je klepání botou na kurník. Pověra říká, že pokud se ozvou slepice, svatba bude nejdřív napřesrok. Jestli se ale ozve kohout, vdavky jsou za dveřmi.
Pokud vás zajímá, koho si vezmete, zkuste si vzpomenout, o kom se vám na Štědrý den zdálo. Staročeská pověra zase radí vyrazit k jezeru, vysekat do ledu díru, což při současných klimatických podmínkách nebude problém, a podívat se na hladinu. Tam by měla dívka spatřit tvář svého budoucího manžela.
Nechcete-li k vodě, najděte březový keř, zatřeste jím a poslouchejte, odkud se ozve psí zaštěkání. Budoucí muž bude pocházet z místa, odkud se ozve jako první.
A kdo chce mít jistotu, může zkusit všechno najednou.
Existují ale věci, které bychom na Štědrý večer rozhodně dělat neměli: prát prádlo, šít nebo plést. To přináší smůlu. Také spálené cukroví znamená neštěstí. Posílat by se neměly ani milostné dopisy.
Tak na tohle pozor!
Svět podle Samiry si můžete zpětně kdykoliv poslechnout v podcastech Rádia BLANÍK