Zajímavosti o svatbách
Svět podle Samiry
Najít si partnera, to dnes není nic lehkého. Naši předkové tomu předcházeli, a tak se sňatky často domlouvaly předem. Víte ale, kde se vůbec vzalo to spojení "brát se"? Když se chasníkovi dřív líbila nějaká ta panenka, tak ji prostě unesl. Některé takové únosy se zpětně legitimovaly.
Od těch dob se lidé prostě berou. Taky se říká "být pod čepcem". To zase souvisí s tím, že ženy, které nebyly vdané, mohly chodit bez pokrývky hlavy. Když se vdaly, musely nosit šátek, čepec nebo závoj a ukrývat pod ním vlasy.
Je tedy pravda, že poznat jestli je žena svobodná, bylo kdysi podstatně jednodušší. Na nějakou bujarou rozlučku se svobodou ale zapomeňte. Snoubenci před svatbou podstupovali očistnou koupel, ale alespoň u toho mohli pít a hodovat.
Na Ukrajině tomuhle zvyku začali říkat parení. To je prostě něco jako dnešní paření, takže snoubenci i dřív zkrátka pařili. Možná, že jsme po Vánocích všichni z té nálože pohádek trochu zblblí, ale těžce si vybojovat ruku nastávající budoucí ženich opravdu nemusel.
Na Slovensku měli třeba v 17. století trhy na nevěsty. Muži pak přicházeli, a která se jim líbila, tak tu si rovnou odvedli do kostela. To je skoro jako dnešní seznamky.
No a proč se nevěsta vdává v bílém? Jedná se pouze o módní záležitost. Královna Viktorie se v bílém vdávala a my ostatní jsme to prostě okoukali. Už tenkrát všechny ženy chtěly vypadat jako královna.
Svět podle Samiry si můžete zpětně kdykoliv poslechnout v podcastech Rádia BLANÍK