100 let od narození muže, který vymyslel Pana Tau
.webp?ts=)
Ve světě československé kinematografie se jen málo jmen zapsalo do srdcí diváků tak jako Jindřich Polák. Jeho tvorba překračuje hranice reality i fantazie a letos by oslavil 100. narozeniny. Ať už jste jako děti koukali na Pana Tau, obdivovali Lucii a její plastelínové kamarády nebo se vydávali časoprostorem s Návštěvníky, jedno je jisté: Jindřich Polák nás učil snít.
Pan Tau
Polák spolu se scenáristou Otou Hofmanem vytvořil postavu, která překročila hranice Československa. V Německu byl Pan Tau ještě větší hvězda než u nás. A možná právě v tom tichém hrdinovi vidíme Poláka samotného – režiséra, který mluvil obrazem, ne slovy.
Návštěvníci
Čtyři vědci z budoucnosti, kteří přijedou do Československa 80. let, aby zachránili Zemi. Zní to šíleně? Možná. Ale když to točil Polák, byla z toho jedna z nejzábavnějších a nejoriginálnějších věcí, co tehdy vznikla. A zapojila se do toho i taková jména jako Karel Svoboda (hudba), Theodor Pištěk (kostýmy) nebo Jan Švankmajer (animace).
Lucie, postrach ulice a Chobotnice z druhého patra
Dvě díla, které spojily hraný film a animaci. A znovu vzniklo něco, co se v tehdejší české televizní tvorbě jen tak nevidělo. Příběhy malé Lucie a dvojice plastelínových kamarádů Ferda a Ferda, nebo dobrodružství sourozenců Zuzky a Honzíka s mimozemskými chobotničkami ukázaly, jak moc Polák miloval dětský svět.
Každý jeho film – ať už pro děti nebo dospělé – měl srdce. A to se dnes cení možná víc než kdy dřív. Tak co? Pustíte si dneska Pana Tau, Návštěvníky nebo Chobotničky? Protože někde tam, mezi buřinkou a vesmírem, pořád žije ten kluk ze Smíchova, co točil filmy, jaké si zaslouží i dnešní děti.