MENU

Akupunktura: jehly, které léčí tělo i mysl

Zajímavosti
Akupunktura: jehly, které léčí tělo i mysl
Zdroj fotografie: Getty Images Signature / Canva

Na první pohled to může vypadat jako neobvyklá terapie – malé jehličky zapíchané v těle na různých místech. Ale akupunktura, prastarý způsob léčby pocházející z Číny, si i dnes nachází místo vedle moderní medicíny. Proč? Protože mnoha lidem skutečně pomáhá.

Akupunktura vychází z představy, že tělem proudí životní energie, v čínštině zvaná qi (čchi). Když je tok energie narušený, člověk se necítí dobře – může ho trápit bolest, únava nebo jiné potíže. Pomocí tenkých jehel, které se zapichují do přesně daných bodů na těle, se má tok energie znovu vyrovnat.

Tato metoda se v Číně používá už více než 2000 let a i přes svůj věk stále vyvolává zvědavost a někdy i skepsi. Ale řada studií i zkušeností ukazuje, že akupunktura má co nabídnout.

Pomoc nejen při bolesti

Lidé často vyhledávají akupunkturu při chronických bolestech – zad, krční páteře, kloubů nebo hlavy. Ale její účinky se projevují i jinde. Pomáhá zvládat stres, zlepšuje spánek, zmírňuje úzkost, podporuje trávení a někteří ji volí i jako doplněk při léčbě neplodnosti.

Využívá se také při odvykání kouření, tlumení menstruačních bolestí nebo migrénách. Nejde o zázrak, ale o metodu, která podporuje samoléčebné schopnosti těla.

Jak to probíhá?

Zkušený terapeut nejprve zjistí, co vás trápí, a poté jemně zavede jehly do specifických bodů – nejčastěji na zádech, rukou, nohou nebo hlavě. Jehličky jsou tenké jako vlas, a většina lidí necítí víc než drobné štípnutí nebo tlak.

Celá procedura trvá kolem 20 až 40 minut a mnoho pacientů během ní dokonce usne. Někteří cítí po ošetření úlevu hned, u jiných se účinek projeví až po několika sezeních.

Věda a akupunktura: jde to dohromady?

Moderní medicína vysvětluje účinek akupunktury především tím, že stimuluje nervy, svaly a pojivové tkáně. To může vést k uvolnění endorfinů – přirozených „hormonů štěstí“ – a zlepšení prokrvení v dané oblasti.

I když kolem akupunktury stále panuje řada otázek, Světová zdravotnická organizace ji uznává jako podpůrnou metodu při léčbě některých potíží.

Jehly bez strachu

Pokud se bojíte jehel, možná vás překvapí, že akupunktura není bolestivá. Důležité je ale najít kvalifikovaného terapeuta, ideálně s lékařským vzděláním nebo certifikací v oblasti tradiční čínské medicíny.

A hlavně – naslouchejte svému tělu. Každý reaguje jinak, a co pomáhá jednomu, nemusí fungovat u druhého. Ale pokud hledáte šetrnou cestu ke zdraví, která propojuje tělo a mysl, akupunktura za zkoušku rozhodně stojí.

Akupunkturní body na těle Ötziho

Ötzi, přezdívaný „muž z ledovce“, jehož mumifikované tělo bylo nalezeno v Alpách, má na kůži tetování, která se shodují s akupunkturními body používanými při léčbě bolestí zad a kloubů. Tato zjištění naznačují, že praxe podobná akupunktuře mohla existovat již před více než 5 000 lety.

Autor článku:
Ivanna Balkovska - redaktorka webu
Rádio Blaník je takové rodinné rádio. Hrajeme české písničky, které dělají lidem radost. Na web přinášíme různé zajímavosti i užitečné informace. Právě to má pro mě velký smysl. 

Naše další stanice Rádia Blaník

LIVE
Rádio BLANÍK - Morava a Slezsko
Pohodové české rádio
Tady jsme doma
ČECHOMOR
Tady jsme doma - ČECHOMOR
LIVE
BLANÍK CZ
Hezky česky celý den
Cesta ke štěstí
HANA ZAGOROVÁ
Cesta ke štěstí - HANA ZAGOROVÁ
LIVE
BLANÍK Oldies
Nejlepší hudba 60., 70. a 80. let
Centerfold
J. GEILS BAND
Centerfold - J. GEILS BAND
Copyright © 2025 MEDIA MARKETING SERVICES a.s., All Rights Reserved.