Český hudebník světového významu
.webp?ts=)
Možná si říkáte, že ho ani neznáte. Jan Hammer nepatří k nejnznámějším hvězdám popmusic, ale jeho tvorba ovlivnila soudobou světovou hudbu tak zásadně, jako se to povedlo málokterému českému hudebníkovi. Jednu z jeho melodií si v osmdesátých letech pobrukoval doslova celý svět - nebo aspoň ta jeho část, která mohla sledovat kultovní detektivní seriál Miami Vice. Ale vytvořil i jiné filmové melodie, které spolehlivě zná každý z vás. Uhodnete které?
Jan Hammer dnes slaví 77. narozeniny. Narodil se v Praze do hudební rodiny – jeho matka byla operní pěvkyně, otec doktor, ale zároveň jazzový hudebník a babička klavíristka. Není div, že k hudbě tíhnul už od dětství, už ve čtyřech letech začal hrát na klavír. Jeho talent se rychle rozvíjel, na pražské konzervatoři studoval klasickou hudbu a jazz. Rozhodující zlom přišel v roce 1968. Bylo mu dvacet a do Československa vtrhla vojska Varšavské smlouvy. Hammer následně emigroval do USA, což mu otevřelo dveře na mezinárodní hudební scénu.
V Americe se Hammer nejprve připojil k jazzové fúzi s kapelou Mahavishnu Orchestra pod vedením Johna McLaughlina. Jeho virtuozita na syntezátorech a inovativní přístup k melodii ho rychle prosadily. V roce 1976 vydal sólové album The First Seven Days, které ukázalo jeho schopnost kombinovat jazz, rock a elektroniku. Mezinárodní slávu však získal jako skladatel soundtracku k televiznímu seriálu Miami Vice (1984–1989). Jeho ikonická skladba „Miami Vice Theme“ mu v roce 1986 vynesla cenu Grammy za nejlepší instrumentální kompozici a stala se prakticky hymnou 80. let. Hammerovi to vyneslo i komerční úspěch – singl dosáhl první příčky amerických žebříčků Billboard Hot 100.
Světová třída
Hrál s Jeffem Beckem na albech Blow by Blow (1975) a Wired (1976), kde jeho klávesové sóla dodala jazz-rockovým nahrávkám hloubku. Spolupracoval také s Mickem Jaggerem na jeho sólovém albu She’s the Boss (1985) a přispěl k soundtrackům filmů, jako je The Equalizer nebo Cinderella Liberty. Jeho styl, kombinující syntezátory s organickými melodiemi, ovlivnil vývoj elektronické hudby a stal se inspirací pro ostatní producenty.
V 90. letech se odmlčel, věnoval se menším projektům a rodinnému životu. V roce 2011 se ale vrátil s albem Seasons Part 1, které ukázalo jeho pokračující kreativitu. Žije střídavě v USA na Floridě a v Čechách, kde zachovává vazbu na své kořeny.
A ty melodie, které o něj určitě zná každý našinec? Je to jednoduché - než v osmašedesátém emigroval, stačil ještě složit hudbu a písně k pohádce Šíleně smutná princezna!
K dnešnímu jubileu přejeme všechno nejlepší!