Hapkův hudební svět
Přesně 25. listopadu 2014 se česká hudba jakoby na chvíli zastavila. Zemřel Petr Hapka, skladatel, který proměnil melancholii v umění a zanechal po sobě melodie, které i po jedenácti letech od jeho odchodu žijí v playlistu každého, kdo miluje šanson, filmové balady a emotivní českou lyriku. Bylo mu 70 let.
Narodil se jako Petr Josef Lehár v roce 1944 v Praze, ale pod jménem Hapka se zapsal napevno do historie. Vystudoval konzervatoř, konkrétně hru na violu a zpěv. V 70. letech vkročil do světa filmové hudby a okamžitě vynikl. Jeho melodie k filmům Tisícročná včela, Perinbabanebo Upír z Feratu patří ke klasice, kterou poznáte po pár tónech.
Od 80. let byl ve spojení s textařem Michalem Horáčkem. Tahle dvojice, známá jako Hapka & Horáček, vytvořila jeden z nejzásadnějších hudebních katalogů českého porevolučního období. Hlas jim propůjčila Hana Hegerová, ale i další hvězdy. Dagmar Patrasová, Štefan Margita nebo Richard Müller.
K tomu ještě přidejme hity jako Levandulová, Nevidomá dívka, Dívám se, dívám, nebo slavné orchestrální motivy. Jeho skladby nejsou jen písně, ale drobné filmové scény.
V roce 2013 mu lékaři diagnostikovali Alzheimerovu chorobu. Rok na to odešel. Doma, na Okoři, kde žil obklopen hudbou, láskou a věcmi, které sám nazýval „krásným nepořádkem“.
Je pohřben v Noutonicích u Prahy.