Jak Art Deco ovládlo každodenní život
.webp?ts=)
Před sto lety se Paříž stala svědkem něčeho nevídaného. Mezinárodní výstava moderního dekorativního a průmyslového umění poprvé představila nový styl, který uchvátil celý svět: Art deco. Víte co to vlastně znamená?
Tři slabiky, za kterými se skrývá elegance, luxus i moderní design. Art deco je zkrácenina francouzského Art décoratif a jeho začátky sahají do začátku 20. století. Nešlo ale jen o další „hezký styl“. Art deco v sobě spojil moderní myšlení s řemeslnou pečlivostí a luxusními materiály – ebenové dřevo, slonovinu, sklo, zlato. Vzásadě to byla kombinace secese, kubismu a futurismu.
Původně byl, jako ostatně všechno nové, určený pro bohaté. Ale protože doba milovala všechno nové a moderní, brzy se nenápadně usídlil v architektuře, módě, grafice, designu automobilů, ale třeba i ve věcech jako vysavače, rádia nebo novinové stánky.
Zrod v Paříži byl jen začátek. Kdo chtěl být moderní, musel být „art deco“. Nejen Francie, ale i Spojené státy, Velká Británie nebo Německo přijaly tento styl za svůj. A nově vzniklé Československo? To se nenechalo zahanbit.
Rustikální prvky českého Art deco byly dokonce oceněny přímo na slavné pařížské výstavě v roce 1925. V českém podání art deco dostalo někdy až národní charakter – vznikl tak třeba rondokubismus, kterému se někdy říká „obloučkový kubismus“. Ikonickým příkladem je třeba budova Legiobanky v Praze (dnešní palác Archa v ulici Na Poříčí).
Ve stylu art deco v Československu vznikaly školy, vily, výstavní pavilony, novinové stánky i bytové domy. A pokud se dnes projdete kolem paláce Adria v Praze (na rohu Národní a Jungmannovy ulice), pořád na vás dýchne ta stejná atmosféra luxusu, elegance a víry v budoucnost.
Art deco je nadčasové, protože kombinuje lásku ke krásnému řemeslu, jasné linie, geometrické tvary a špetku luxusu, která není okázalá, ale přesně akorát.
Art deco je prostě a jednodušše důkazem, že i všední věci mohou být malým uměleckým dílem.