Kdo je otcem rokenrolu?
.webp?ts=)
„One, Two, Three O'clock, Four O'clock rock...“ Zní vám to povědomě? Přesně tak v polovině 50. let odpálil hudební revoluci Bill Haley se svou partou The Comets. Jejich legendární Rock Around The Clock nejenže dobyla hitparády, ale zároveň odstartovala úplně novou éru – éru rokenrolu.
Bill Haley, kteý by letos oslavil sté narozeniny, nebyl jen tak někdo. Byl to kavárenský kapelník, diskžokej, ale hlavně vizionář, který svou hudbou rozvibroval generaci mládeže a rozbořil hranice tehdejší popové nudy.
Bill Haley, vlastním jménem William John Clifton Haley, se narodil v Highland Parku v Michiganu do hudební rodiny. Osud mu přichystal těžký start – ve čtyřech letech oslepl na levé oko po operaci ucha. Už ve 13 letech ale stál na pódiu a v 15 utekl z domova. V kapse jen pár drobných, v ruce kytara. Žil hudbou a bral každé vystoupení, které přišlo.
V roce 1951 vydal první singl se svou tehdejší skupinou Saddlemen, kterou později přejmenoval na Bill Haley & His Comets – inspirován slavnou Halleyovou kometou. První větší úspěch přišel s písní Crazy Man, Crazy, kterou někteří považují za úplně první rokenrolový hit vůbec. Ale skutečný výbuch nastal o rok později.
Rock Around The Clock sice původně nezanechala takový otisk, ale všechno změnil film Džungle před tabulí. Po uvedení filmu se skladba stala hymnou rebelující mládeže a utrhla se jako lavina – celosvětově se prodalo přes 25 milionů kopií. Z rokenrolu se stala posedlost. Mládež začala tančit, zpívat, měnit styl oblékání. A stará garda zpěváků jako Sinatra nebo Crosby začala pomalu ztrácet půdu pod nohama.
Zatímco Elvis Presley, Jerry Lee Lewis nebo Little Richard přinesli ještě divočejší energii, Haleyho popularita koncem 50. let v USA upadla. Přesto byl v Evropě, Austrálii i Latinské Americe stále obrovsky uznávaný. Podepsal smlouvu s Warner Bros. a vydal další dvě úspěšné desky. V 70. letech ale přišel boj s démonem alkoholu a v roce 1977 oznámil konec koncertování.
Poslední velký moment zažil v roce 1979, kdy vystoupil pro britskou královnu Alžbětu II. – podle jeho vlastních slov největší okamžik kariéry. O rok později se naposledy postavil na pódium – v Jižní Africe.
Bill Haley zemřel ve spánku v únoru 1981 ve věku pouhých 55 let na srdeční selhání. Zanechal po sobě 10 dětí, tři manželství – a hlavně odkaz, který změnil hudbu navždy. V roce 1987 byl uveden do Rokenrolové síně slávy, a v roce 2006 dostal planetku pojmenovanou po svém jménu – 79896 Billhaley. Zajímavostí je, že ji objevili astronomové z české hvězdárny na Kleti.