MENU

Klávesy Michala Davida

Zajímavosti
Klávesy Michala Davida
Zdroj fotografie: Obal alba Non Stop, Supraphon

Že chce žít Non Stop zpíval Michal David už v roce 1987 na stejnojmenném albu. A ve stylu osmdesátek měl na přebalu desky dlouhé vlasy, botasky a džínovou košili s ohrnutými rukávy. A taky klávesy přes rameno!

Ne všichni vědí, že Michal David (původním jménem Vladimír Štancl) je vynikající jazzový pianista. Na klavír se učil na konzervatoři, hudební talent v něm ale objevila matka představená v klášterní škole nedaleko italského Milána. Že to zní krajně nepravděpodobně? Ani ne, jeho maminka byla totiž kabaretní tanečnicí, pocházela ze slavného cirkusového rodu Kludských a kolem roku 1968 měla angažmá právě v Itálii. Malý Vláďa tam poprvé začal hrát na varhany.

I po návratu do Československa zasedl Michal David za kostelní varhany, dokonce v pravoslavném kostele a pod vedením profesora Kalfuse. Na konzervatoři byl dříč, cvičil na piáno šest hodin denně. Uspěl na Jazzových dnech v roce 1976, kde si ho všimla spousta lidí - a mezi nimi i František Janeček, který ho ještě ten den z jazzové kariéry odklonil do své skupiny Kroky.

Piáno na krku

A co ty klávesy, které míval Michal David v začátcích na krku? Jde o Roland SH-101, poměrně levný syntezátor, který se vyráběl mezi lety 1982-1986. V té době nezaznamenal velký prodejní úspěch - ale úspěch přišel později. Syntezátor byl monofonní, uměl tedy vydávat jen jednu notu naráz, akord byste na něm nezahráli. O zvuk se staral oscilátor Curtis, low-pass filtr, sub-oscilátor a mixer, díky kterým si uživatel mohl do značné míry měnit zvuk. Přidával se appregiator a sekvencer. Klávesy mohly ležet na stole, ale prodával se k nim i dodatečný grip pro levou ruku.

Za málo peněz spousta muziky

Tím se z kláves stala tzv. „keytar“ kříženec mezi kytarou a klávesami. Klávesisté už se nemuseli jen kývat do rytmu za svým stojanem, mohli běhat po pódiu stejně jako jejich kolegové s kytarami. Klávesy proto zvládly fungovat i na baterky. Ve své době stály pod 500 dolarů, což bylo skutečně celkem málo, jenže jak později napsal časopis MusicRadar: „Některé laciné synťáky byly super na to jak byly levné. Roland SH-101 byl prostě super, tečka.“

K jeho vzkříšení přispěla druhá vlna oblíbenosti analogových syntezátorů, která přišla začátkem 90. let. Na SH-101 hráli Erasure, Depeche Mode, ale později i The Prodigy nebo The Chemical Brothers. Britský hudební magazín Fact ho prohlásil za jeden ze 14 nejdůležitějších syntezátorů historie. Michal David prostě věděl, na co chce hrát!

Naše další stanice Rádia Blaník

LIVE
Rádio BLANÍK - Morava a Slezsko
Pohodové české rádio
Bedna od whisky
WANASTOWI VJECY
Bedna od whisky - WANASTOWI VJECY
LIVE
BLANÍK CZ
Hezky česky celý den
Kdoví jestli
KABÁT
Kdoví jestli - KABÁT
LIVE
BLANÍK Oldies
Nejlepší hudba 60., 70. a 80. let
Jasná zpráva
OLYMPIC
Jasná zpráva - OLYMPIC
Copyright © 2025 MEDIA MARKETING SERVICES a.s., All Rights Reserved.