Mozart pro krávy, děti i banány: hudba, která (prý) zázračně působí
.webp?ts=)
Víte, kdo to byl Mozart? Výborně! Svůj mimořádný talent projevoval už od dětství. Ve třech letech hrál na klavír a v pěti už skládal. Běžný smrtelník je v tomhle věku rád, když zvládne dopsat písmenka. Mozart koncertoval po celé Evropě a hrál i pro šlechtice.
Jak zaručit inteligenci vašich potomků? Pouštějte jim Mozarta. Říká se tomu mozartův efekt – jde o studii starou zhruba 27 let. Tehdy dali studentům na 10 minut poslechnout Mozartovu klavírní sonátu a ti údajně dosáhli lepších výsledků v testech. Pozitivní účinek je ale krátkodobý a týká se hlavně prostorového myšlení a představivosti, nikoli inteligence. Hudba totiž stimuluje velkou část mozku.
Jenže z toho vznikla senzace: „S Mozartem k vyššímu IQ!“ Chytili se toho obchodníci, výrobci hraček i rodiče – a mozartův efekt se stal velmi populárním. V USA dokonce guvernér rozdával CD s Mozartem každému novorozenci.
Ve Španělsku hráli Mozarta dokonce v kravíně, aby krávy nebyly tolik ve stresu a jejich mléko bylo chutnější. Pouštěli jim Koncert pro harfu a flétnu – a skutečně dojily v průměru o pět litrů víc denně.
U nás se kravám dávají sluchátka a podle hudby je dojíme. A jestli máme víc mléka? Nejvíc v celé republice!
V Německu v čistírně odpadních vod přehrávali Kouzelnou flétnu mikrobům – po roce vyvezli o tisíc kubíků méně usazenin a výrazně ušetřili. V Coloradu zase pouštěli hudbu rostlinám. Některé to nepřežily – což se podle mě může stát i lidem, když poslouchají opravdu nepovedenou muziku. Po vážné hudbě ale byly rostliny zdravější a nakláněly se směrem k rádiu.
Mozartův efekt se stal základem celého průmyslu. Můžete si koupit Mozarta pro děti, psy, kočky, víno fermentované za zvuku jeho skladeb nebo třeba banány, které zrály při Malé noční hudbě.
Tak já si jdu koupit ty jeho marcipánové koule. Za zkoušku člověk asi nic nedá, že jo?
Svět podle Samiry si můžete zpětně kdykoliv poslechnout v podcastech Rádia BLANÍK