Koncert, který sledovala třetina planety
.webp?ts=)
Koncert, který sledovala třetina celé planety, ať už přímo naživo, v televizi nebo online. To byl projekt Live 8, který se uskutečnil 2. července 2005. Na devíti pódiích na čtyřech kontinentech se během jednoho dne sešly největší hvězdy hudebního světa, aby upozornily na problémy chudoby a nespravedlnosti v Africe.
Za projektem stál Bob Geldof, někdejší zpěvák skupiny Boomtown Rats a veterán charitativních akcí. Už v roce 1985 uspořádal legendární koncerty Live Aid a výtěžek šel na pomoc hladomorem sužované Etiopii. Live 8 měl ale jiný cíl – nešlo o sbírku, ale o politický apel. Geldof to nazval úderně „pokus o změnu světa“. Chtěl, aby lídři skupiny G8, kteří se právě tehdy chystali na summit ve skotském Edinburghu, udělali z pomoci Africe skutečnou prioritu.
Hudební maraton začal v Tokiu, pokračoval přes Johannesburg a poté zamířil do Evropy – do Londýna (Hyde Park), Berlína, Paříže (zámek Versailles), Říma (Cirkus Maximus) a Moskvy (Rudé náměstí). Následovaly koncerty v Barrie u Toronta a Filadelfii, kde se sešlo podle odhadů až milion lidí. Celou sérii uzavřel koncert v Edinburghu, kde právě začínal i summit G8.
Hlavní pozornost směřovala do Londýna. Na pódiu se objevili Paul McCartney a kapela U2, jejíž zpěvák Bono je dlouholetým aktivistou bojujícím za odpuštění dluhů nejchudším zemím. Ve Spojených státech vystoupili například Linkin Park, Bon Jovi, Black Eyed Peas nebo Puff Diddy – americká hudební scéna byla zastoupena v plné síle.
Hudba se na jeden den stala univerzálním jazykem, kterému rozuměl celý svět.